מפולת במכירות סמארטפונים

יום ש', 21 במרץ 2020

הקניות ומשלוחי הטלפונים החכמים ראו את ירידתם הגדולה ביותר אי פעם בחודש פברואר, כאשר הנגיף החדש קרונה של הנגיף הכה בסין, אחד השווקים הגדולים בעולם ומרכז ייצור חיוני. גם ההאטה הכלכלית הכללית פוגעת בשוק זה.

ברחבי העולם, משלוחי הטלפון ירדו ב -38% ל -61.8 מיליון יחידות בפברואר 2020, לעומת 99.2 מיליון יחידות באותו חודש בשנה שעברה, כך לפי נתוני Strategics Analytics. המשרד ייחס את הירידה ה"ענקית" לקריסת הביקוש בעיקר באסיה.

 

ניל מווסטון, אנליסט האסטרטגיה אנליטיקס, אמר כי "בפברואר 2020 נרשמה הנפילה הגדולה ביותר אי פעם בתולדות שוק הסמארטפונים העולמי. "ההיצע והביקוש של הסמארטפונים צללו בסין, צנחו ברחבי אסיה והאטו בשאר העולם. זו תקופה שתעשיית הסמארטפונים תרצה לשכוח."

החדשות עוקבות אחר אזהרות של חברות כמו אפל לפיהן ככל הנראה לא יעמדו ביעדי המכירות הצפויות שלהן בגלל נגיף הקורונה ו- COVID-19, המחלה הנגרמת על ידי הנגיף. אפל ציטטה בפברואר שתי סיבות לעדכון שלה: וירוס הקורונה פגע הן בביקוש מצד הלקוחות הסיניים והן מיכולות הייצור במדינה. סין היא אחד השווקים הגדולים בעולם והמיקום העיקרי בו מורכבים מכשירים כמו אייפון. מאחר שמפעלי יצור נכנסים לרשת מאוחר יותר, יהיה מחסור באייפון ברחבי העולם, אמרה אפל.

וירוס הנגיף משנה את האופן בו אנו חיים ומכריח אנשים ברחבי העולם להישאר בבית ולבודד את עצמם מאחרים. המגיפה גרמה לסגירת בתי הספר, בעוד סגירות אחרות שטפו ברחבי ארה"ב, מתיאטראות ברודווי לאולמות ה- NBA.  הושבתה התנועה באזור מפרץ סן פרנסיסקו, כאשר אזרחים הורו להישאר בבית פרט לביקורים חיוניים. זה בא בעקבות מקומות כמו צרפת וספרד המובילות בהגבלת תנועת הציבור. קליפורניה הצטרפה לסגרים ומדינת ניו יורק עקבה אחריה.

התאוששות איטית?

מנכ"ל קוואלקום, סטיב מולנקופף, אמר  ל- CNBC  כי רכישות הטלפון בסין יחזרו לשגרה ככל שהמדינה מתאוששת מהתפרצות נגיף הקורונווירוס. קוואלקום היא יצרנית המכשירים הגדולה בעולם, המספקת שבבים אלחוטיים לאפל, סמסונג ולרוב ספקי הטלפון הגדולים האחרים בעולם.

"אם אתה מסתכל רק על הפעלות של מכשירים סלולריים בסין ... בסוף ינואר, ראית נפילה גדולה," אמר מולנקופף. אולם הרכישות במדינה ההיא התאוששו לקראת סוף מרץ. "נקווה כי אלה יחזרו לאותה רמה שהייתה לפני שנה", אמר. "ברור שזו הייתה תקופה קשה מאוד בפברואר, אבל טוב לראות את סימני החזרה לנורמליות".

הוא הוסיף כי לקוחות קוואלקום - החברות המעצבות טלפונים - ראו ממש באחרונה את שרשרת האספקה שלהם חוזרת לכושר של 70% עד 80%.