פרוייקט חדש - קהילת חדשנות בחלל

יום ד', 27 במרץ 2019
 
"קהילת חדשנות בחלל" - פרוייקט חדש של קרן רמון יעודד הקמת סטארטאפים חדשים בתחום החלל שישבו במתחמי רשת BE ALL. 
במסגרת אירוע הפתיחה - האקתון- AI from Space, שמנגיש, לראשונה בישראל, מידע בשווי 10 מיליון דולר ליזמים חדשים בתחום. האירוע מתקיים בשיתוף סוכנות החלל הישראלית, תע"א, BE ALL, חברות Airbus, Oracle, ISI, קרנות הון סיכון, סוכנויות חלל מהעולם, ועוד.
 
כל כך הרבה דאטה מתקבל מהחלל, מה אפשר לעשות איתו ואילו תובנות חשובות חבויות שם?
הפרויקט כולל סדרת אירועים מקצועיים שיגבשו את הקהילה והראשון בהם הוא האקתון החלל The Ramon AI Hackathon  במתחם  BE ALL ארלוזורוב, ברחוב ארלוזורוב 111 תל-אביב, ב-28-27 במרץ. לטובת ההאקתון חברו השותפים אל חברות החלל המובילות בישראל; ISI, התעשייה האווירית, איירבוס וסוכנות החלל הישראלית, במטרה להנגיש את המידע ליזמים. למעשה, זו הפעם הראשונה שמונגש המידע הרגיש וניתנת גישה חופשית לתמונות לוויין בשווי עצום של כ-10 מיליון דולר.  עבור 100 יזמים ומהנדסים, מומחי AI ומפתחים, שעושים את צעדיהם הראשונים בתעשיית החלל מדובר בהזדמנות אדירה לפתח מיזמים פורצי דרך בתחומי הביטחון הלאומי והעסקי. המשתתפים בהאקתון עברו סינון קפדני מתוך מאות יזמים שהגישו מועמדות. חברת Oracle ישראל, המשתתפת בפרויקט, תספק את תשתית הענן ואת כוח המחשוב הנדרשים לעיבוד מהיר של התצלומים, בהיקף של עשרות טרא-בייטים. 
 
למרות שישראל נחשבת למעצמה בתחום ה-Data Science , ישנם מעט סטארטאפים המתמקדים בדאטה המבוסס חלל, בעיקר בגלל עלות הגישה למידע המגיע מלוויינים וכוח המחשוב הנדרש לעיבוד המידע ואחסונו. מטרת ההאקתון של קרן רמון ISI ותע"א, שהיה אחד הפרויקטים האחרונים שאישרה רונה רמון ז"ל לפני מותה,הוא פיתוח סטארטאפים ישראלים בתחום החלל. האירוע הפותח ינגיש  הנגשת המידע והכלים הנדרשים ליזמים בתחום החלל ויביא לגיבוש  "קהילת חדשנות בחלל", שתביא להגדלת מספר הסטראטאפים העוסקים בחלל בישראל.
 
היזמים יפתחו רעיונות שיענו על שלושה אתגרים מרכזיים הקשורים לביטחון המולדת (HLS), לתחום הימי ולתחום המסחרי. תצלומי הלוויין, בשילוב בינה מלאכותית ו-ML, ישמשו לפיתוח טכנולוגיות שיוטמעו בחברות קיימות או ישמשו בסיס להקמת סטארטאפים חדשים.
 
האתגר הימי: רוב הסחורות בעולם משונעות בים הפתוח, תחום שגדל במהירות הודות לגלובליזציה. דאטה מלווין הוא בעל ערך רב עבור ממשלות או חברות ביטוח השואפות לנטר את השטחים העצומים בים הפתוח ולזהות את מיקומן של הספינות, לאמוד את המרחקים שהפליגו וכן לאבחן ולקבוע אם הפעילויות שלהן חוקיות או לא חוקיות: הברחות, פיראטיות ימית, דייג בלתי חוקי, ועוד. 
 
האתגר הבטחוני: מידע מלווינים יכול לסייע לשיפור הביטחון והבטיחות על פני כדור הארץ: הערכת סיכוני אבטחה, ניטור וגילוי איומים או טרור, ניווט, תרחישי חירום, זיהוי שינויים בדפוסי התנהגות באתרים אסטרטגיים, בהם שדות תעופה ושימושים בטחוניים נוספים. 
 
האתגר העסקי/מסחרי: אפליקציות מסחריות שישתמשו בתמונות לווין לניטור מצבים שונים, לדוגמא, בתחום החקלאות הן יכולות לספק מידע שיסייע בטיוב תהליך קבלת החלטות עסקיות כמו; זיהוי וכיבוי שריפות מהיר, שינויי טמפרטורה, צפי ומיקום משקעים, אחוזי לחות וכו'. אתגר זה נותן מקום רב לדמיון של היזמים במגוון אפליקציות הקשורות להתנהגות שווקים ועוד. 
תחום החלל המתפתח מעורר גם את סקרנותם של משקיעים פוטנציאלים וקרנות הון סיכון שיגיעו גם הם להתרשם מהיזמים המשתתפים בהאקתון, בהן: פיטנגו, winnovation, citi bank, מירון קפיטל ו-ויולה ונצ'רס.
ענבל קרייס סמנכ"לית מפעל חלל בתעשייה האווירית: "התעשייה האווירית שמחה לקחת חלק ביוזמה ברוכה זו. מדהים לראות איך כל האקו-סיסטם של חברות החלל הבולטות בישראל מתגייס כדי לעבוד יחד ולסייע ליזמים".
אקוסיסטם החלל הישראלי מצומצם וכולל כיום כ-40 חברות וארגונים שעוסקים בחלל, בהן התעשיות הביטחוניות הגדולות: רפאל, אלביט, תע"א ו-ISI. בנוסף, פועלות בארץ גם חברות לווייניות ותיקות. אין ספק שאנו בפתחה של מהפכת חלל המשנה את חוקי המשחק ופותחת את השמים לשחקנים חדשים, מיזמים פורצי דרך ושימושים שטרם חשבנו עליהם
 
"תעשיית החלל העולמית נמצאת בפריחה חסרת תקדים ויש המעריכים שכמות המידע שלוויינים מייצרים מכפילה את עצמה כל תשעה חודשים", אומר רן לבנה, מנכ"ל קרן רמון. "המחקרים מראים שתעשייה של כ-300 מיליארד דולר תשלש את עצמה ותגדל לטריליון עד 2030, ותצמח ל-2.7 טריליון עד ל-2040. על אף הצמיחה הזו והעובדה שיש בצה"ל יחידת לווינות מפוארת, כמות הסטרטאפים בתחום החלל בישראל עדיין קטנה. אנחנו מדינה עם data analysts יוצאי דופן. תעשיית החלל עוברת שינויים רבים, בין היתר גם בזכות יזמים כמו איילון מאסק המסייעים בהוזלת עלויות השירות בתחום. המטרה שלנו היא לעודד פיתוחים בתחום והנגשה של המידע לכלל ציבור היזמים בארץ אנו רוצים לאפשר ליזמים ולהצעיד את האנושות קדימה".
 
אסף סובול, מנהל פיתוח עסקי באורקל ישראל: "כדי לעבוד בזמן קצר עם כמויות מידע עצומות המתקבלות מלוויינים, יש צורך בתשתית ענן וכוח מחשוב ועיבוד חזקים במיוחד. תשתית הענן של אורקל  (OCI) מספקת למפתחים גישה לסביבת ענן חסרת תקדים בכוח המחשוב שלה וביכולת העיבוד המהיר, בין היתר GPU, וזאת על מנת להסיר חסמים טכניים ולאפשר לצוותים להמריא אל מעבר לענן, אל החלל".
צוין כי אורקל ישראל העלתה ל- OCI עשרות טרה-בייטים של תמונות לווין וכן מספר Open Source מובילים, בנוסף Oracle תנגיש למשתתפים את פלטפורמות ניתוח הנתונים וכלי האנליטיקה שלה בענן, זאת כדי לאפשר לצוותים יכולות עיבוד חזקות ומגוונות.