מהפכת ה-5G

יום ה', 22 באוגוסט 2019
צוות המחקר של ג'יי.פי מורגן בוחן את עתידו של 5G, מה עושים ספקי התקשורת ואיך בסופו של דבר הטכנולוגיה הזו תשביח את הענף. לתשומת לב קובעי המדיניות בישראל.
 
מה זה 5G?
רשתות סלולריות התפתחו במהירות בשלושת העשורים האחרונים, והתבגרו מרשתות דור ראשון בשנות השמונים לרשתות הדור הרביעי הנוכחי (4G) עם הטלפונים הניידים החדשים המופעלים בטכנולוגיה כדי להזרים סרטונים.
 
הרציונל מאחורי המעבר ל- 5G - הדור הבא של תקן הטכנולוגיה האלחוטית - הוא לא רק לשפר את יכולות הרשת הסלולרית כמו מציאות מדומה, אלא לתמוך באוטומציה של מפעלים, נהיגה אוטונומית, ערים חכמות ואינטרנט "של הדברים".
 
האבולוציה מ- 2G ל- 3G ו- 3G ל- 4G עשתה הכל על רוחב פס נתונים מהיר יותר. האבולוציה מ- 4G ל- 5G אינה עוסקת רק בהגדלת תפוקת הנתונים בלבד, אלא באפשרות לאפשר עולם של אפליקציות סלולריות בשווקי קצה מרובים, מכלי עזר לנהיגה, למשחקים, מציאות מדומה, שידור ושיווק תעשייתי.
 
5G והצרכן
מה המשמעות של זה עבור הצרכן והטלפונים הניידים שלנו? פריסות מסחריות ראשוניות של 5G בשנת 2019 על ידי ספקים גדולים כמו Verizon התמקדו בעיקר במהירות, בניידות, בציצום השהיה ובקיבולת התנועה, שישפרו את חוויות הווידיאו והשמע הקיימות על ידי העלאתן לרמה חדשה - כמו הזרמת וידיאו 360 מעלות.
 
"עם המעבר, הטלפון שלך עשוי לעבוד טוב יותר באופן מצטבר ואולי תוכל להוריד סרט תוך 10 שניות, אבל הכוח האמיתי שמאחורי 5G הוא הכוח שלו לקדם את כל הארגון" .
 
רשתות 5G יפרצו בכל העולם המתקדם במהלך 12 החודשים הקרובים. בעוד שאפל הודיעה שתשיק אייפון 5G חדש שישווק עד ספטמבר 2020 ואילו טלפוני אנדרואיד 5G יופיעו בינתיים, רוב המשתמשים יבחינו בשינוי מצטבר יותר. בשונה מההבדל העצום שמשתמשים הבחינו בין 3G ל- 4G, שאיפשרו  תמונות, הזרמת וידאו ונייד.
5G פחות נוגע למהירות הניידים - אם כי הטלפונים ימשיכו להתקדם מהר יותר אלא לפתיחת יישומים אלחוטיים חדשים.
 
האינטרנט של הדברים
יפתחו כמה מההזדמנויות הגדולות ביותר הטמונות בהעצמת עסקים ועיריות לאוטומציה של חפצים בחיינו שמעולם לא היו בנויים להתחבר לפני כן - מדברים פשוטים כמו מידע על חניה  לסבוכים כמו רובוטים של מפעל - מכיוון שהטכנולוגיה יכולה  לעבד ביעילות כמויות אדירות של נתונים.
 
מקרי השימוש ב -5G הם בעלי אופי רחב וישנם ויכוחים רבים סביב מי מהם למעשה אפשריים בעתיד הקרוב. כיסוי רשת הדור הבא אמור לאפשר את "האינטרנט של הדברים" (IoT). זה יתמוך אוטומציה של בניינים ותשתיות, חקלאות חכמה, שירותי לבית ולצרכן  ומדידת מים למשל.
אפשרויות  השימוש 5G הן רחבות ביותר:
גיימינג מוגדל
לוח מחוונים מוגדל
עבודה בזמן אמת בענן
בגדים חכמים
משחקי VR
נהיגה בתנאים משתנים
נהיגה עצמית
אוטומציה במפעל
לוגיסטיקה
אבחון מרחוק
שעון חכם
נוכחות 3D וירטואלית
רשתות חכמות
בית מחובר
הדפסת תלת מימד
שלט רחוק בזמן אמת
ניהול היגוי תנועה
ניהול מים
מערכות מעקב ומלאי
ניתן היה להגדיר מחדש רצפות מפעל - המלאות כעת בחוטים - כאלחוטיות לחלוטין. ענף הרכב אמור לעבור שינוי קיצוני כאשר ניתן במהירות להשתמש בנתוני תנועה כדי לקבוע מתי להפעיל ולכבות רשתות, לחסוך באנרגיה ולהפחתת זיהום האור.
 
מרכיב מרכזי העומד מאחורי 5G הוא "חיתוך רשת" - היכולת של ספקים לתעדף תנועה ולגבות מחירים שונים עבור פרופילי תנועה שונים כגון מהירות ואמינות.