ספוט הישראלית נמכרת לנטאפ האמריקאית

יום ה', 4 ביוני 2020
 
מסתסבר כי הקורונה אינה מפריעה לעשות עסקים ( גם באמצעות הזום). ועתה אקזיט ענק נוסף בפתח: חברת שירותי הענן הישראלית spot (עד לאחרונה נקראה ספוטינסט) סיכמה על אקזיט בשווי של  450 מיליון דולר לענקית האחסון האמריקאית נטאפ,  נטאפ מוכרת שרתי אחסון ושווי השוק שלה עומד על כ?10 מיליארד דולר.
 
מסתבר כי חברת ספוטינסט הדינמית  כבר ביצעה כמה סבבים של גיוס הון וכן מגייסת 50 עובדים - וכך מגדילה ב-50% את כוח האדם שלה. החברה מעסיקה כ-200 עובדים ויש לה משרדים בתל אביב, לונדון וסן פרנסיסקו.
 
spot הוקמה ב-2015 על ידי עמירם שחר (בתמונה)  יוצא ממר"ם שמשמש כמנכ"ל וכיום יושב בקליפורניה. מייסד נוסף הוא לירן פולק, הארכיטקט הראשי של החברה. החברה הוקמה בתחילת דרכה בפקולטה למדעי המחשב של המכללה למנהל, שם היתה חלק מפרוייקט הגמר של שחר, שהמשיך ופיתח את הפרוייקט לספוטינסט.
לרוכשת נטאפ יש נוכחות בישראל המבוססת על רכישות קודמות שביצעה: ב?2017 רכשה את חברת פלקסיסטור (Plexistor) שפיתחה טכנולוגיות בתחום הזיכרון. כעבור כשנתיים רכשה את קוגנינו ב?70 מיליון דולר. כיום היא מעסיקה בארץ כבר כ-120 עובדים.
צוין כי הטכנולוגיה של spot.io מזהה בעזרת אלגוריתמים שפיתחה, את משאבי המחשוב הזולים מבין עודפי האחסון הנמכרים על ידי ספקיות שירותי הענן הגדולות. כיום חברות אלה משתמשות פעמים רבות בשירותיה של spot הישראלית וחברות דומות וזאת על מנת לייעל את השימוש בשירותים שלהן ואף לשמר את לקוחותיהן. החברה הישראלית מבצעת שיערוך של עלויות השרתים עבור הלקוחות שלהן ומציעה להן את המחירים הכי טובים שהיא יכולה למצוא באותה עת. כמו כן היא מאפשרת לחברות שפועלות במספר עננים מקבילים - דוגמת גוגל, אמזון ומיקרוסופט - לאחד אותם תחת ממשק משתמש אחיד.
 
חלק מרכזי בתוכנה של חברת spot הישראלית היא מערכת בקרה שבודקת בצורה שוטפת ובכל עת את השירותים שמקבלים לקוחותיה, וכך מתריעה בפניהם אם חברת הענן שבה הם מתאחסנים, משנה את המחירים או שוקלת לפנות אותם מן הענן שלה. לחברה יש אלפי לקוחות, בין היתר חברות מובילות בישראל ובעולם דוגמת סוני, יוניליבר וסמסונג.
בראיון שהעניק בעבר, מנכ”ל spot עמירם שחר ציין כי  "פיתחנו אלגוריתם שעוקב אחר הזמינות והמחירים של השרתים ומוצא את השרת האופטימלי בכל זמן נתון. יש חברות חדשות שיכולות להתחרות בנו וחברות קיימות שיכולות להיכנס לתחום. היו לנו 2 מתחרים ושניהם נרכשו, אחד מהם על ידי אמזון לפני 3 שנים בדיוק כשהקמנו את החברה, וחברה שנייה שנרכשה על ידי סיסקו, כך שאנחנו בפוזיציה נוחה, היחידים בשוק”.
 
כפי שפורסם ב-SoftNews האקזיט  של spot מצטרף לשורת אקזיטים שהיו לאחרונה בשוק הטכנולוגי הישראלי, וכללו בין היתר את המכירה של חברת אופטימל פלוס לנשיונל אינסטרומנטס ב?365 מיליון דולר, ואת המכירה המדוברת של מוביט שנרכשה על ידי אינטל בכמיליארד דולר.
 
לדברי אנתוני ליי, סגן נשיא בכיר ומנכ"ל שירותי ענן ציבורי, בנטאפ: "השילוב בין פלטפורמת האחסון המשותפת של נטאפ לבלוקים, קבצים ואובייקטים לבין פלטפורמת העיבוד של ספוט יספק פתרון מוביל לאופטימיזציה מתמשכת של עלויות עבור כל עומסי העבודה - הן בענן הטבעי והן במערכות היסטוריות".