הערכות - האינטרנט עדיין בחיתוליו

יום ב', 31 בדצמבר 2018

harvard business review

 

תחילת שנת 2019 היא הזדמנות לסקירות ומאמרים חוזי עתיד.

דוח harvard business review

שפורסם בימים אלה מציין כי זה כמעט 20 שנה מאז סרגיי ברין ולארי פייג 'רשמו את שם התחום google.com, ורק 10 שנים מאז סטיב ג'ובס עלה על במה בסן פרנסיסקו והציג את האייפון. אולם בתקופה קצרה זו, טכנולוגיות דיגיטליות הגדילו את אופק עולמנו. הצגנו את מדד האבולוציה הדיגיטלית ב- HBR  כבר בשנת 2015 כדי לעקוב אחר הופעתו של "כוכב לכת דיגיטלי", כיצד אינטראקציות פיזיות - בתקשורת, כיוונים חברתיים ופוליטיים, מסחר, מדיה ובידור – משתנים בתיווך דיגיטלי. זיהינו נקודות חמות רבות ברחבי העולם שבהן השינויים הללו מתרחשים במהירות ובמקומות אחרים שבהם המומנטום הואט. לאחר מכן, תלוי איפה אנחנו חיים, אנחנו ממשיכים לנוע במהירויות שונות לעבר הפלנטה הדיגיטלית.

 

נוף דיגיטלי של היום

הטכנולוגיה הדיגיטלית נפוצה ומתפשטת במהירות. יש יותר קשרים ניידים מאשר אנשים על הפלנטה, ולעוד אנשים יש גישה לטלפון הנייד מאשר לשירותים. זרימה של נתונים המועברים על ידי כלים דיגיטליים גדלה והולכת, והיא מהווה יותר משליש מהגידול בתוצר העולמי בשנת 2014, גם כאשר זרם חופשי של סחורות ושירותים ושל הון חוצה גבולות נבלע בעקבות מיתון 2008. בעוד אנשים רבים יותר יכולים ליהנות מגישה למידע ותקשורת, הפוטנציאל של שחקנים רעים ליצור הרס נרחבות; עם כל שנה, גוברות התקריות של cyberattacksויש להם השפעה רחבה יותר.

טכנולוגיות דיגיטליות צפויות לשנות את עתידה של העבודה. אוטומציה, נתונים גדולים ואינטליגנציה מלאכותית המאופיינים ביישום של טכנולוגיות דיגיטליות עלולים להשפיע על 50% מהמשק העולמי. יש גם ציפייה וחשש לגבי מה נמצא בצד הסף של "עידן המכונה השני". יותר מ -1 מיליארד משרות

הן automatable  "בעזרת" הטכנולוגיה של היום, אשר יכולה לפתוח את הדלת ודרכים חדשות לרתימת אנרגיה אנושית, כמו גם לעקירת מקומות עבודה שגרתיים ולחוסר שוויון חברתי.

עדיין יש צורך רב בסגירת הפער הדיגיטלי, למרות שהממשלות נוקטות בפעולות גורפות המשפיעות על השוק הדיגיטלי. באיחוד האירופי יש 412 מיליון משתמשי אינטרנט, אבל השוק הוא  מקוטע; הוא עדיין בתהליך של יצירת "שוק יחיד דיגיטלי." במדינות רבות, כמה אתרי אינטרנט או חברות דיגיטליות חסומות. ברחבי העולם, הגישה הדיגיטלית עצמה רחוקה מלהיות אחידה: בקושי    ל- 50% מאוכלוסיית העולם יש גישה לאינטרנט כיום. ורק מעטים יחסית נהנים מאינטרנט מהיר באמת.