הנשק הסודי נחשף - מאגר פריצת הפרטיות של הליכוד

יום ב', 10 בפברואר 2020
vפטפטנות והרהב של נתניהו בכנס בחירות שערך ברמלה  חשפה באחת את "הנשק הסודי" בו משתמש הליכוד במערכת הבחירות - מערכת "אלקטור" של הליכוד המתבססת על חשיפה מלאה של ספר הבוחרים בתוספת פרטים אישיים  על אנשים רבים. מה שסותר את חוק הפרטיות.
מסתבר כי המערכת ניתנת לפריצה בקלות ועתה על הליכוד  לחשב מסלול מחדש  כיצד לאבטח  אותה תוך נאמנות לחוק.
 
“המערכת נכתבה על ידי אנשי מקצוע בכירים בתחום אבטחת המידע ופיתוח מערכות תוכנה. לא התפשרנו על בניית מערכת שתסתפק בלספק את הסחורה: אנחנו רוצים שזה יעבוד טוב ויאובטח בתקנים המחמירים ביותר.” מתוך האתר של אלקטור.
 
איך נראית מערכת שנכתבה על ידי על ידי “אנשי מקצוע בכירים בתחום אבטחת המידע ופיתוח מערכות תוכנה”. מסתבר כי קל לחדור לתוכה עם "כלי פריצה"  מוכר לכל הדפדפן וכך נכנסים אלקטור. ממנו ההפניה עד להתחברותלמערכת.
 
כפי שפורסם בהארץ, חדשות 12, כלכליסט, Ynet, העין השביעית וכלי תקשורת רבים נוספים – אלקטור היא  מערכת ניהול הבחירות שהליכוד משתמש בה על מנת לנהל את כל המידע הקשור לבחירות. המערכת מאפשרת לשלוח סמסים, להציג מצביעים בפילוחים שונים, לשגר תמריצים לפעילים דרך אפליקצית קצה מיוחדת, להציג סטטיסטיקות ועוד שפע של פעולות. המערכת נותנת יתרון משמעותי למי שמשתמש בה. 
 
אבטחת מידע צולעת
 
הליכוד העלה אל המערכת את ספר הבוחרים המלא שניתן לו על ידי ועדת הבחירות. בספר הבוחרים המלא יש את הפרטים של כל אזרח ישראלי הזכאי להצביע בבחירות. שם מלא, כתובת מעודכנת, מספר תעודת זהות, מין וכתובת הקלפי ומספרה. אל הפרטים האלו שודכו פרטים נוספים הנמצאים בידי הליכוד על חלק מהאזרחים: מספר טלפון, שם אב, שם אם וקשרים משפחתיים. מדובר באוצר מידע נדיר ובלום על לא פחות מ-6,453,254 אזרחי ישראל שכל ממשלה זרה, ארגון ביון או חברה מסחרית היו רוצים להחזיק.
 
לא מעט פעילי פרטיות, מומחי רשת ואבטחה הודאגו מכך שהליכוד עושה שימוש במערכת ובאינטרנט לניהול המידע הזה. בכתבה בעין השביעית יש תמצות מצוין של החששות וגם הכתבת רפאלה גויכמן מדה מרקר כתבה על החששות באופן מסודר באייטם חושפני.
 
מנכ”ל שירות אלקטור הביע בטחון עז באבטחת המאגר. הנה כמה ציטוטים:
 
 “חשוב לי שהחברה תעמוד בסנטדרטים גבוהים של פרטיות ואבטחת מידע”, אמר לכלכליסט מייסד ומנכ”ל אלקטור תוכנה, צור ימין. “אסור לי להתייחס בזלזול לדברים האלו. זה משהו שחשוב לי מאוד. מבחינה אישית, אני אזרח ישראל ולא הייתי רוצה שהפרטים שלי ידלפו. מבחינה מקצועית, זו המחויבות שלי למפלגות. אם אני לא אספק אבטחה מרבית לפי התקנים הכי מחמירים הן ילכו למתחרים שלי”.
 
וכך "בעזרת" גילויי נתניהו הוכח עד כמה חלשה אבטחת הנשק הסודי של הליכוד.