בקרוב - חברות סטארט-אפ ישראליות בבתי חולים בחוץ לארץ

יום ב', 18 במאי 2020

 

קול קורא שפורסם בחודש מאי 2020 על ידי הרשות לחדשנות הישראלית מנסה לגייס חברות בתחום הרפואה הדיגיטלית לשתף פעולה עם בתי חולים בגרמניה וארה"ב, תוך מתן גישה קלינית למשאבים של בתי החולים, במטרה לפתח טכנולוגיות רפואיות חדשות. ישראל נמצאת במקום הראשון בעולם במספר הפטנטים לנפש בתחום המכשור הרפואי

מדינת ישראל, באמצעות הרשות לחדשנות, קוראת לחברות סטארט אפ ישראליות בתחום הרפואה הדיגיטלית לבצע פיילוטים על הטכנולוגיות שלהן בתחום של בתי חולים מובילים בחו"ל, עמם הגיעה הרשות להסכמים רשמיים.

על פי הקול הקורא של הרשות לחדשנות, הרשות הגיעה להסכמה על שיתופי פעולה עם בית החולים הגרמני Charité – Universitätsmedizinועם בתי החוליםHartford HealthCare, Mayo Clinicו-Thomas Jefferson Universityהאמריקניים.

חברות הסטארט אפ הישראליות מוזמנות להגיש בקשה ליישם את הפתרונות הטכנולוגיים והדיגיטליים שלהם בתחום הרפואה במסגרת בתי החולים הללו, כפיילוט, על מנת לבדוק את יעילותם, ולקבל גישה לנתונים הקליניים ולתשתיות הרפואיות של בתי החולים.

עד 50% מימון תקציב מו"פ

כל שיתוף פעולה כזה יזכה את החברה הניגשת לקול קורא מענק בגובה עד 50% מהתקציב למחקר ופיתוח המאושר לפרויקט, וכמובן שיאפשר לחברה להשתמש בנתוני הניסוי על מנת לשפר את המערכות שהן מפתחות, לפתח את המחקר והפיתוח שלהן ובסופו של דבר ליצור מוצר מוגמר ומוכח אותו ניתן לשווק למערכות הבריאות ולבתי חולים נוספים ברחבי העולם.

הקול קורא של הרשות לחדשנות מתמקד בחברות העוסקות בפיתוח אפליקציות של בריאות דיגיטלית, מכשור רפואי לביש, זרימת עבודה קלינית, טיפוליים דיגיטליים רפואיים, רפואה מרחוק ועוד טכנולוגיות רפואיות המשפרות את האבחון, הטיפול והעבודה בבתי חולים.

בתי החולים הנמצאים בהסדר הינם בעלי מיקוד רפואי שונה, כך שחברות שונות יכולות לנסות את הטכנולוגיות שהן מפתחות על פי ההתמחות הרפואית של כל אחד מבתי החולים שנמצאים בהסדר.

הקול הקורא והסכמי השת"פ עם בתי החולים בחו"ל מגיעים  על רקע משבר הקורונה העולמי, במסגרתו המחקר הרפואי והתקציבים הרפואיים זוכים כמובן לתשומת לב ציבורית רבה ולהגדלה משמעותית.

חשוב להדגיש כי הקול הקורא אינו עוסק ישירות במציאת פתרונות בריאותיים ואחרים לקורונה, אבל כמובן שפיתוח טכנולוגיות רפואיות חדישות יכול לסייע הן בהתמודדות עם עומסי האשפוז והטיפול הרבים שהמשבר הזה מזמן לבתי החולים השונים, והן בהיערכות לגלים עתידיים ולמגיפות עתידיות.

מקום ראשון בעולם בפטנטים של טכנולוגיות רפואיות פר נפש

הקול הקורא הזה מתפרץ לדלת פתוחה, בהיותה של התקופה הנוכחית תור הזהב של המחקר והפיתוח הטכנולוגי-רפואי בישראל. כתבה ב"גלובס" שפורסמה בשנת 2018 ציינה כי מדינת ישראל נמצאת במקום הראשון בעולם במספר הפטנטים הטכנולוגיים-רפואיים לנפש.

אחד הביטויים לכך הוא מכירתן של חברות ישראליות באקזיט של עשרות ומאות מליוני דולרים לחו"ל. אחד הגדולים שנרשמו בשנים האחרונות התרחש בשנת 2018, כאשר חברת "מדטרוניק" הענקית רכשה את "מזור רובוטיקה" הישראלית, תמורת סכום מדהים של 1.6 מיליארד דולרים.

גם חברת "וולטק" הישראלית נמכרה לתאגיד הרפואי האמריקני הענקי "אדוורדס" תמורת כמעט מיליארד דולרים.

מאיפה מגיעה ההצטיינות הישראלית בטכנולוגיה רפואית?

מומחים מייחסים זאת ראשית לממשק שבין תעשיית ההייטק הישראלית לבין הממסד הצבאי והביטחוני המפותחים מאוד בישראל. פתרונות רפואיים טכנולוגיים רבים נולדו ראשית כצורך צבאי, שרק אחר כך הוסבו ליישומים אזרחיים.

גם האקדמיה האיכותית בישראל תורמת את תרומתה – רבים מהפיתוחים הטכנולוגיים פורצי הדרך ברפואה הנולדים בישראל, מתפתחים ראשית במעבדות אקדמיות באוניברסיטאות והמכללות השונות במדינה. "מזור רובוטיקה", המתמקדת בביצוע ניתוחים מונחי הדמייה, התפתחה ראשית במעבדות הטכניון בחיפה, על בסיס המצאה של פרופסור משה שהם.

הצלע השלישית בהצטיינות הישראלית בפיתוח טכנולוגיות רפואיות הינו האופי הרב-תחומי של תעשייה מתקדמת זו, והיכולת של ההון האנושי המגוון בישראל, כמו גם החשיבה "מחוץ לקופסא" המאפיינת את הישראלים, לבנות פתרונות יצירתיים טכנולוגית לבעיות רפואיות ידועות.

על מנת לעמוד בתנאי הקול הקורא של הרשות לחדשנות וליצור את שיתופי הפעולה היוקרתיים הללו עם בתי חולים בחו"ל, יש לעמוד במספר קריטריונים ולהגיש בקשה עד למועד האחרון – 2 ליולי 2020 – על מנת לקבל סיכוי להתקבל לתוכנית וליהנות מפירותיה.

לפרטים נוספים ועזרה בקבלת המענק ניתן ליצור קשר עם אתר טכנולוגיה ותעשייה 

http://www.techindustry.co.il