הטאליבן מאמץ טכנולוגיות תקשורת מתקדמות - "לשיפור תדמית"

יום ד', 18 באוגוסט 2021

מאת משה שלו עורך ראשי SoftNews

 

מסתבר כי הטכנולוגיה המתקדמת לא זרה לצבא הטאליבן והוא  מנצל  גם את הרשתות החברתיות .
אלה שזלזלו  בהתקדמות הכללית שלו יכולים עתה לאכול את הכובע 
וכך , במהלך שידור חדשות BBC, הופסקה העיתונאית המשדרת, יאלדה חכים בשיחת טלפון של דובר הטליבאן, סוהיל שהין.
 
שהין ביקש להרגיע את האקרים והצופים הבריטים שצפו בבית שאנשי קאבול בטוחים ושהטליבאן לא יחפש נקמה לאחר שכבשו את הבירה האפגנית לראשונה מזה 20 שנה.
 
שאהין אינו מתקשר רק לעיתונאים המערביים בשידור חי. הוא גם אחד מתוך קומץ נציגי הטליבאן בטוויטר, ומפרסם הודעות למאות אלפי עוקבים על כוונות הארגון, שבשבועות ובחודשים האחרונים שוב מצא מעוז באפגניסטן עם נסיגת כוחות ארה"ב.
 
ביומיים האחרונים, השתמש שאהין בטוויטר ובאמצעי קשר וקישוריות אחרים כדי לומר שחיילי הטליבאן קיבלו הוראה לא להיכנס לבתים של אנשים, ותיאר דיווחים על כך שחייליו  כופים על נערות צעירות להינשא כ"תעמולה רעילה ". הסיפור ששאהין מספר בטוויטר על מעשיו והכוונות של הטליבאן עומד בסתירה הן לדיווחי חדשות מהמדינה והן לפאניקה והפחד שהביעו אזרחים אפגנים, שרבים מהם ניסו להימלט מהמדינה במהלך הימים האחרונים.
 
נוכחותו של שאהין בטוויטר - והניתוק בין מה שהוא אומר לבין מה שמדווחים עליו - היא טוויסט מפתיע בקרב מתמשך שנערך על ידי טוויטר וחברות מדיה חברתית אחרות נגד ארגוני קיצון וטרור כדי להבטיח שהפלטפורמות שלהן לא ישמשו להקצנת האיומים, מגייסי או מפיצי דיסאינפורמציה. אך כעת נראה כי הטליבאן משתמשים במדיה החברתית כדי לדבר בפתיחות מול קהל עולמי מרכזי במטרה לבסס לגיטימציה - מה שמעורר מבוכה  קשה כאשר ברור שחלק מחברות הרשתות אינן יודעות כיצד להגיב.