המס על ענקיות ההי-טק בצרפת יגולגל על הצרכנים

יום ג', 20 באוגוסט 2019

להלן הצעה ללממשלת  ישראל איך לגרוף קצת הכנסות  ממכירות אמזון בארץ.

ממשת צרפת מרוויחה ממס חדש אך חודש לאחר שממשלת צרפת הטילה מס של 3% על הכנסות ענקיות הטכנולוגיה ובהן גוגל ופייסבוק: ענקית המסחר האמריקאית מעלה את העמלות לסוחרים בצרפת .בשיעור זהה

צרפת מטילה את המס החדש על חברות שרושמות הכנסות של 750 מיליון יורו בשנה לפחות מ"פעילויות דיגיטליות", ומתוכן 25 מיליון יורו מפעילות בצרפת. לפי הערכות, המס צפוי להכניס לאוצר הצרפתי כ?500 מיליון יורו מדי שנה.

"העובדה שחברות כמו אמזון, גוגל ופייסבוק משלמות לצרפת פחות מסים בהשוואה למאפייה גדולה או ליצרן גבינות מדרום המדינה יוצרת בעיה גדולה", אמר מוקדם יותר השנה שר האוצר של צרפת ברונו לה מר.

אמזון טוענת כי  "המס הזה מכוון ישירות לשירותי זירת המסחר שאנחנו מספקים לעסקים, כך שלא היתה לנו ברירה אלא לגלגל אותו אל הסוחרים", כך בהודעה שמסרה ל?CNBC. "כתוצאה מכך אנחנו מודעים לכך שעסקים קטנים בצרפת ימצאו את עצמם בעמדת נחיתות בתחרות מול עמיתיהם במדינות אחרות".

טראמפ כבר הביע ביקורת על החקיקה החדשה בצרפת והורה לפתוח פתח בחקירה בנוגע למהלך, שאותו הגדיר כאפלייה, ואיים בהטלת מכסי נגד. כלכלנים וחברות טכנולוגיה התריעו כי המס הצרפתי יתורגם בסופו של דבר למחיר גבוה יותר עבור הצרכנים, הערכה לא בלתי סבירה שכן החלופה לה לא יסכימו הסוחרים היא לספוג בעצמם את המס הנוסף.