מוצרי מחשבים אמריקאים יפגעו ממלחמת המכסים

יום ב', 2 בספטמבר 2019
חברת אפל היא אחת הנפגעות המיידיות מהעלאות המכסים בימים אלה על ידי ארצות הברית וסין במסגרת מלחמת הסחר שלהן.
מיידית יתייקרו מחירי השעונים החכמים שמיצרת החברה, האוזניות וה-IMac.
 
בשלב הטלת המכס מאוחר יותר השנה יפגעו ישירות גם האייפונים שמרבית חלקיהם מיוצרים בסין ומיובאים לארצות הברית. אלה מהווים 60 אחוז ממכירות החברה..
 
מיידית, נכנס היום לתוקף מכס בגובה 15% שיושת על מוצרים מתוצרת סין. במקביל, סין תמסה נפט אמריקאי. אנליסט: "זה הזמן שבו האמריקאים יתחילו להרגיש את העלויות"
 
רשימת נפגעי מלחמת הסחר של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ מונה החל מהיום גם את הצרכנים האמריקאים אשר יצטרכו מעתה לשלם יותר עבור מוצרים יומיומיים כמו נעליים, בגדים, עפרונות וחיתולים. עוד כוללת הרשימה כלי נגינה, עדשות מגע וכלי עבודה.
סך הכל המכס הוטל על  וצרים מתוצרת סין בשווי כולל של 300 מיליארד דולר, רשימה המתפרסת על 114 עמודים. "זה הזמן שבו הצרכנים בארה"ב יתחילו להרגיש את העלויות באופן די ישיר, בדיוק לקראת עונת הקניות הבוערת ביותר", כך על פי אדוארד אלדן, מרצה לכלכלה באוניברסיטת ווסטרן וושינגטון, שאמר את הדברים ל"וושינגטון פוסט".
 
במקביל להשתת המכסים האמריקאיים, גם בייג'ינג הטילה עתה מכסים על תוצרת אמריקאית, ובכלל זה 5% על נפט גולמי.
 
המכסים החדשים הם הסלמה חריפה לעומת אלה שהשית טראמפ בשנה שעברה, אז הוא כיוון נגד מוצרי מיכון ורכיבים המשמשים בתהליכי ייצור. למרות שגופים עסקיים מובילים, ובכלל זה משרד הסחר האמריקאי, חזרו והזהירו כי המכסים פוגעים בשורת הרווח, חברות העדיפו עד כה לספוג את העלויות, בתקווה כי מלחמת הסחר תסתיים במהרה.
 
השלב הבא במכסים יהיה ב?1 באוקטובר כאשר יושתו מכסים בגובה 30% במקום 25%. מכס של 15% יושת על טלפונים סלולריים, לפטופים וצעצועים, החל ב?15 בדצמבר. אם אכן כל המהלכים הללו ייצאו אל הפועל, הרי ש?97% כמעט מהתוצרת הסינית המיובאת לארה"ב תהיה נתונה למכסים עד אמצע דצמבר. כך לפי הכלכלן צ'ד בון ממכון פיטרסון לכלכלה בינלאומית.