מלחמת שירותי המוניות

יום א', 10 בספטמבר 2017
הבולשת האמריקאית (FBI) פתחה בחקירה נגד חברת "כל אחד מונית" אובר בפרשה במסגרתה השתמשה החברה, לפי החשד, באמצעים לא חוקיים כדי לשבש את פעילות הניהול והקישור של המתחרה ליפט ולרגל אחריה.
 
החקירה תנוהל על ידי משרדי ה-FBI בניו יורק, שם, לפי החשד, נקטה אובר את מרבית הצעדים הלא חוקיים, שכללו בין היתר יצירת חשבונות משתמשים מזויפים באפליקציית ליפט ששימשו לרגל ולשיבוש הפעילות שלה.
 
לפי החשד, אובר הקימה פרופילים פיקטיביים באפליקציה המתחרה והשתמשה בהם כדי לזמן נהגים של ליפט למקומות שונים ברחבי העיר. כך היא יכלה לנתח את התמחור הדינמי של ליפט למסלולים מסוימים ולהציע מחיר נמוך יותר. השיטה גם אפשרה לזהות היכן נמצאים נהגי המתחרה בכל רגע נתון ולעבות את מערך המכוניות שלה באזור.
 
אובר, לפי החשד, גם השתמשה במערכת כדי לזהות נהגים שסיפקו שירות הסעות בשתי האפליקציות במקביל, ויכלה כך להציע להם תמריץ כספי על מנת שיעבירו את הנסיעה אליה.
 
על פי הדיווחים השיטה הזו הייתה בשימוש בין השנים 2014 ל-2016 וחוסלה בסוף שנה שעברה לאחר שהחלו להתפרסם עדויות עליה בתקשורת.
 
אובר עברה מסכת של חקירות ושערוריות שהביאו את דירקטוריון החברה לפטר את המנכ"ל שלה טראוויס קלאניק. החברה גם מסובכת בתביעה חמורה של גוגל שמאשימה אותה בגניבת קניין רוחני זאת בעקבות רכישת הסטארט-אפ Otto. בנוסף היא ספגה סדרה של תביעות שנוגעות לתנאי ההעסקה - בין היתר הואשמה באי מניעת הטרדות מיניות וכן במדיניות אפליה כלפי העסקת מיעוטים. לפני כשבועיים הודיעה אובר על מינויו של מנכ"ל חדש במקום קלאניק, דארה קוסרשאהי, שכיהן עד כה כמנכ"ל אתר התיירות אקספדיה.