מרכז הייטק עם אקו-סיסטם מקומי באשדוד

יום א', 1 במרץ 2020

 

אשדוד, העיר השישית בגודלה בת 225 אלף תושבים, מסמנת יעד, להפוך לעיר הייטק. בימים אלה  הושקה יוזמת "קהילת הייטק אשדוד" שמובילה קבוצת יזמים ועובדי הייטק מקומיים בשיתוף העיריה, מרכז "כיוונים". בארוע השתתפו בכירים ובעלי תפקידים בעיריה, יזמי המהלך מקהילת ההייטק המקומית המונה 10,000 הייטקיסטים, וגם מנהלים מ-Oracle  ישראל, הסניף הישראלי של ענקית הטכנולוגיה האמריקאית שבלטה בנוכחותה באירוע ואף תמכה בו.

גבי כנפו, סגן ראש העיר אמר כי העירייה פועלת להפוך את אשדוד למרכז הייטק: "פארק ההייטק של אשדוד נמצא בשלבי פיתוח אחרונים ובשנים הקרובות תהיה פה מהפכה. כיום, המוחות הטובים רוצים ללכת לת"א ולהרצליה, צריך לחשוב מה אשדוד צריכה לעשות כדי שגם היא תהיה מרכז הייטק. אנחנו יודעים שהעיר חייבת לפרוץ בתחום ההייטק וראש העיר מוביל השקעות בכיוון זה, גם בחינוך וגם בהייטק. זה תחום שפעם היה שמור רק למתי מעט והיום – יזמות וטכנולוגיה נמצאות בכל מקום. אין אפילו פיצריה שלא זקוקה לאפליקציה וחדשנות כדי להתקיים."

מיקי חובל, הייטקיסט ומראשי הקהילה, הציג באירוע את הנושאים המרכזיים שהקהילה מקדמת, והציע לשותפים פוטנציאליים ולציבור הרחב לקחת חלק מרכזי בקידומם, בהם: אירועים מקצועיים עם תוכן איכותי ע"י בכירי הייטק מהארץ ומהעולם, סיוע וקידום שיתופי פעולה של חברי הקהילה, מנטורינג לצעירים בתחילת דרכם המקצועית, מיפוי של חברות ההייטק הפועלות באזור, וסיוע בעבודה מול גופי מחקר ואקדמיה באשדוד וסביבתה.

"הייטקיסטים יודעים שמקום העבודה שלנו הוא אינטנסיבי ודורש שעות נוספות. מרכזי הפיתוח נמצאים במרכז, ת"א, הרצליה רעננה, ירושלים, וגם בבאר שבע. בכל האזור שבין ת"א לבאר שבע יש ואקום. 10,000 הייטקיסטים מאשדוד נוסעים למרכז. חלקם בסוף עוזבים את עיר הולדתם. בעיר של 225 אלף תושבים עם תוכניות צמיחה של עוד מאה אלף תושבים, יש פוטנציאל אדיר להייטק: זה גם מטרופולין גדול וגם יש הרבה הון אנושי. החלטנו להישאר כאן ולהצמיח קהילה מקומית כאן, שתמשוך גם חברות הייטק וגם עובדים.

הארוע התקיים במרכז "כיוונים" אשדוד, שגם מקים בימים אלו את ה-Hubהראשון להייטק בעיר. המרכז מפעיל תוכניות רבות הכוללות בין היתר הכשרת צעירים ובני נוער למקצועות ההייטק.  כמו כן, פועל במרכז כיוונים האקסלרטור המקומי "The Hive Ashdod", שמלווה סטארטאפים ויזמים מאשדוד והסביבה בתחילת דרכם. מהאקסלרטור יצאו עד היום 50חברות, 9תכניות (כולל זאת שתפתח בקרוב), 140יזמים, 150מנטורים, גיוסים של 25 מיליון דולר, ובסך הכל 40% סטארטאפים שפעילים לאחר התכנית.

בין החברות הבולטות שיצאו מהחממה: סופר-אפ (SuperUp) בניהולו של רועי איטח, שהשלימה סבבי גיוס של יותרמ-15 מיליון ומעסיקה 60 עובדים באשדוד. החברה עושה מהפכה בצורה שבה אנחנו עושים קניות עם חווית מובייל ייחודית וחדשנית אשר מתאימה את המוצרים למשתמש.חברה נוספת שיצאה מהחממה האשדודית, NoTrafficבהובלת אוריאל כץ, שפיתחה את פלטפורמת ה-AIהראשונה המחברת את הנהגים בכביש לרשת העירונית, ומנסה לפתור את אתגר עומסי התנועה.

קהילת ההייטק והיזמות של אשדוד והסביבה הוקמה על ידי קבוצה של אנשי הייטק ויזמים מנוסים, שמטרתם היא ליצור תשתית ליצירת שיתופי פעולה בין חברות שונות, גורמים פרטיים, וארגונים מאשדוד. הפעילות בשיתוף מלא עם הרשות המקומית ועם כל הגופים הרלוונטיים באזור. באשדוד ישנו מחסור בחברות הייטק מקומיות, ולפיכך עובדי הייטק מאשדוד והסביבה נוסעים מידי יום למרכז ומבזבזים 3 שעות לפחות ביום רק להגיע למקום העבודה וחזרה.

באירוע ההשקה לקחה חלק כאמור חברת אורקל ישראל, שהציגה את מגוון האפשרויות ליזמים ומפתחים על תשתית הענן החדשה של אורקל Gen 2, תוך שימוש חופשי בכלים ובטכנולוגיות המתקדמות שעומדות לרשותם.  

אסף סובול, מנהל פיתוח עסקי באורקל ישראל: "אנו שואפים להביא את ענן אורקל לכל מקום בישראל בו יש עשייה יזמית וחדשנות. לכן שמחנו להיענות לפנייתם של יזמי קהילת ההייטק באשדוד ולהשתתף באירוע השקת הקהילה".