נסגר מכרז התדרים לרשת המתקדמת

יום ש', 6 ביוני 2020

 

אולי סוף סוף תתקדם ישראל המפגרת בכל מה שנוגע לתעבורת תקשורת סלולרית מהירה ומתקדמת. וזאת לאחר הזנחה ומחדל רב שנים של משרד התקשורת .

על רקע תיאוריות הקונספירציה בנוגע לקשר שבין התפרצות וירוס הקורונה לפריסת רשת הדור החמישי (5G) וחששות של קבוצות שונות באוכלוסיה מהטכנולוגיה הודיע משרד התקשורת על סגירת שלב הגשת ההצעות הבסיסיות למכרז התדרים לרשת המתקדמת.

מכרז התדרים להפעלת רשת הדור החמישי פורסם על ידי משרד התקשורת לפני פחות משנה, ביולי 2019. במשרד התקשורת אומרים כי פרסום המכרז הוא “אבן דרך מרכזית להובלת וקידום מדינת ישראל לחזית הטכנולוגית יחד עם המדינות המובילות בעולם”.


 

עוד אומרים במשרד כי המכרז על הפעלת התדרים גובש לאחר עבודת מטה במשרד, ובמתווה שיתאים לתנאי השוק בעת הנוכחית, תוך ניהול ומיצוי מיטבי של ספקטרום התדרים. עם סגירת המכרז  ההצעות שהוגשו יועברו לוועדת המכרזים, שתבחן ותאשר את המציעים הכשירים שעמדו בתנאי הסף להשתתף בשלב התיחור במכרז – שבמסגרתו יצטרכו החברות שעמדו בתנאי הסף של המכרז להגיש למשרד התקשורת הצעות מחיר לפריסת רשת הדור החמישי.

שר התקשורת יועז הנדל התייחס לסגירת המכרז ואמר: “אני יודע שיש חששות מסויימים ודיסאינפורמציה, אבל נעשה הכל בשקיפות מלאה, נקשיב לציבור ונבחן כל טענה ברצינות רבה. מזל טוב מדינת ישראל”.

עוד אמר הנדל כי “טכנולוגיית הדור החמישי תאפשר פיתוח מואץ בתחומי הבריאות, החברה, הנגשת הידע, החקלאות, ההתיישבות הכלכלה והתעשייה. למכרז יש השלכות מדיניות וביטחוניות, ובעיקר פוטנציאל אדיר לקדם ולפתח את מדינת ישראל”.

כאמור, פריסת רשת הדור החמישי בסלולר לוותה בכל העולם בתיאוריות קונספירציה רבות ופערי מידע, כשבבריטניה ובהולנד הוצתו עשרות אנטנות 5G. בישראל, פייסבוק הסירה באפריל האחרון קבוצה של מתנגדי 5G שבה היו 70 אלף חברים.