הסכם הפוגה בסחר אמריקה-סין

יום א', 15 בדצמבר 2019

 

ממש ערב  החרמה הדדית של מוצרים אמריקאים-סינים (ולהפך) (ראו 10 דצמבר  SoftNews) הושגה הפוגה בקרבות.
 
אחרי 20 חודשים מורטי עצבים של חרמות והטלות מכסים הדדיות שערערו את השווקים והאטו את הצמיחה הגלובלית. סין וארה"ב אישרו כי חתמו על "השלב הראשון של הסכם מוגבל", כהגדרת הנשיא דונלד טראמפ.
 
במסגרת ההסכם הסכימה ארה"ב להפחית מכסים שהטילה על סחורות סיניות ולהשהות מכסים חדשים. בתמורה, בייג'ינג התחייבה לרכוש סחורות אמריקאיות, ובכלל זה תוצרת חקלאית, ליישם הגנות טובות יותר על קניין רוחני של חברות אמריקאיות הפועלות בסין ולהנהיג שקיפות רבה יותר בשער היואן ברקע ההאשמות שהועלו למניפולציות במטבע.
 
מאז פרצה מלחמת הסחר בחודש מרץ 2018 הטיל טראמפ מכסים על סחורות סיניות בהיקף של כ-370 מיליארד דולר. בתגובה, סין הטילה מכסי נגד על סחורות אמריקאיות בשווי של למעלה מ-110 מיליארד דולר, כולל מוצרים חקלאיים, כלי רכב וחלפים, כימיקלים, וויסקי, סיגרים, בגדים ומכשירי טלוויזיה.
 
ההקלות החדשות יחולו רק על חלק מהסחורות הסיניות הנתונות להגבלות האמריקאיות. מכסים בגובה 15% שהממשל הטיל בספטמבר על סחורות סיניות בשווי 120 מיליארד דולר יופחתו ל-7.5%, ואילו מכסים בגובה 25% על סחורות סיניות בהיקף של 250 מיליארד דולר, יישארו בינתיים על כנם.
 
ההסכם החדש מבטל מכסים על מוצרים סיניים בשווי כולל של 156 מיליארד דולר, שאמורים היו להיכנס לתוקף מיידית. בהם: טלפונים סלולריים, מסכי מחשב, לפטופים, שעונים, אביזרי מטבח, בגדים, תכשיטים וצעצועים. מדובר חדשות מצוינות עבור האמריקאים, השרויים בעיצומה של קדחת הקניות לחג המולד.
 
לולא ביטל טראמפ את סבב המכסים החדש, המכס האמריקאי הממוצע על תוצרת סינית היה מטפס לכמעט 24%. זהו שיעור גבוה באופן בולט לעומת ממוצע של 3.1% שחל על המוצרים הללו לפני שפרץ סכסוך הסחר בין המדינות.
 
ברקע הכרזות הניצחון בוושינגטון, אנליסטים הצביעו על כך כי ההסכם עמום ומעורפל וכי אף אחת משתי המדינות לא פרסמה מסמכים המאשררים את הפרטים. סין, הם אמרו, היתה אף עמומה יותר מוושינגטון.  
 
בהתבסס על הפרטים הידועים בשלב זה, אנליסטים מתייחסים להסכם כאל הפסקת אש בלבד, ולא כאל הסדרה החלטית של מחלוקות הסחר.