הזיגזגים של בעל חברת טסלה

יום ד', 29 באוגוסט 2018

בשורת הצהרות מבולבלות שלא עשו טוב לשוק של חברת טסלה (המובילה לדבריה בתחום של מכוניות אוטונומיות) חל מפנה "סופי" בדרכה.

לפתע נורתה הודעה מעמק הסיליקון. מטסלה, כי מובילת היוזמה החופשית של העולם האוטומטי, תישאר ציבורית אחרי הכל.
 
שבועיים לאחר שהודיע כי הוא מעוניין לשחזר את החברה הפרטית, פרסם אלון מוסק פוסט בבלוג, שאמר כי לאחר התייעצות עם יועצים ובעלי מניות, הוא מאמין כי הזהות הציבורית תהיה "טובה בטווח הארוך ביותר של טסלה".
 
"למרות שרוב בעלי המניות שדיברתי איתם אמרו שהם יישארו עם טסלה גם אם נהיה פרטיים, הרגש היה 'בבקשה אל תעשו את זה'", כתב מאסק. ("וול סטריט ג'ורנל" דיווח על כך שמוסק היה  נרגש במיוחד מפתק שקיבל מזוג קשיש שרכש מכונית שבירך את המנכ"ל על ההחלטה האחרונה וכתב "תודה, אלון, שני בעלי מניות מאושרים!")
 
כך מסתיימת תקופה  מוזרה בחייו של בעל חברת רכב בלתי רגילה לחלוטין ומנכ"ל לא שגרתי. מה שהתחיל עם ציוץ -  התגלגל במהירות לחקר רציני של האפשרות, עם יועצים מסילבר לייק, גולדמן סאקס ומורגן סטנלי. (Musk אמר בהודעה הקודמת כי הוא דן על רעיון של עשיית  טסלה פרטית עם נציגים של ערב הסעודית וקרנות מימון.)
 
רשות ניירות הערך האמריקאית דיווחה כי היא פתחה בחקירה בעניין של ציוץ  Musk, עם הצהרתו  "מימון מובטח". אם זה לא היה, מוסק, או החברה שלו, הוא יכול להיות אשם בהונאה, או אפילו מניפולציה בשוק. (חומרת ההאשמות והעונשים הכלולים  תלויים בשאלה אם האוהדים החליטו כי מאסק התכוון להטעות את הציבור בנוגע לכוונות הרכישה שלו, אולי כדי להעלות ולכסות את מחיר המניה הירוד שלו).