סין גונבת מידע גם בביטחון

יום ה', 27 ביוני 2019
מאת משה שלו עורך ראשי SoftNews
 
מסתבר, כי ממשלת סין מקמדת לא רק העתקות חסרות בושה של מודלים ומוצרים מתחרים מארצות שונות. היא פעילה מאד בהעתקות גניבה אלה  גם בתחום הצבאי.
 
במהלך העשור האחרון, צבא השחרור העממי (PLA) של סין  רווי בכסף וכלי נשק. ההוצאות הצבאיות הסיניות עלו ב -83% בין 2009 ל -2018, ללא ספק הצמיחה הגדולה ביותר בהוצאה של כל מדינה גדולה. התפרצות זו אפשרה לסין לפרוס טילים מדויקים וכלי נשק אנטי-לוויניים, הקוראים תיגר על עליונותה של אמריקה במערב האוקיינוס ??השקט. מנהיג סין, שי ג'ינפינג, אומר כי "החלום הסיני" שלו כולל "חלום של כוחות חמושים חזקים". זה אומר, לדבריו, "מודרניזציה" של ה- PLA עד 2035 והפיכתו ל"מעמד עולמי "- במילים אחרות, מכות באמריקה - באמצע המאה. למטרה זו הוא מתקדם בהתמדה.
 
רפורמות ארגוניות עשויות להיות פחות מושכות את העין מאשר טילים במהירות של יותר מ-מאך 5, מטוסי מטען בלתי מאויישים ומטוסי מטען אלקטרומגנטיים (כולם נבדקו בשנה החולפת).
 
עם זאת, מר שי הבין כי יש טעם קטן בהשתלת נשק מפואר על כוח מיושן. במהלך המלחמה הקרה התפתח ה- PLA כדי להדוף את ברית המועצות ואת אמריקה במלחמות קרקע גדולות על אדמת סין. חי"ר מאסיבי יטחן את האויב במאבקים מיוחדים. בשנות ה -90 החליטו מנהיגים סינים, שנבהלו מן העוצמה האמריקנית במלחמת המפרץ ב -1991, להתמקד בהגברת יכולתו של צבי סין להילחם ב"מלחמות מקומיות בתנאים טכנולוגיים ". הם חשבו על קונפליקטים קצרים וחדים בפריפריה של סין, כמו טייוואן, שבהם כוח האוויר והים יהיו חשובים כמו כוחות הקרקע. מר שי החליט שזכייה במלחמות כאלה דורשת לשנות את מבנה הכוחות המזוינים. הוא עשה יותר בשלוש השנים האחרונות כדי לתקן את PLA יותר מכל מנהיג מאז דנג Xiaoping.
 
המטרה העיקרית של מר שי היא להגדיל את "המפרק". מונח זה, שהושאל מהז'רגון הצבאי המערבי, מתייחס ליכולתם של שירותים שונים - צבא, חיל הים וכוח-אוויר - לשתף פעולה בשדה הקרב במהירות ובצורה חלקה. שיתוף הפעולה חשוב במיוחד ללחימה במלחמות הפועלות בחו"ל. במפקדים הארציים קשה למפקדים כוריאוגרפים, מלחים וטייסים ממרחק רב. השירותים השונים חייבים להיות מסוגלים לעבוד יחד ללא הוראה מ גבוה.
 
המודל של סין הוא ארצות הברית, אשר על פי חוק Goldwater-Nichols של 1986 - ערכה רפורמה דרסטית בכוחות המזוינים שלה על מנת להשיג מטרה זו.
 
השבועון הבריטי  "אקונומיסט" טוען עתה כי הסינים לא מהססים מלהעתיק ללא אישור כלי נשק שונים ברמה גבוהה של ארצות הברית (ואף לייצא עותקים מועתקים אלה) כמו גם להעתיק שיטות אימון ופיקוד בקרב.
את התוצאה נראה  כנראה בעימות הבט בין שתי המעצמותץ