האיום של TikTok

יום ג', 3 בדצמבר 2019
חסימת גישה של צעירה אמריקאית לאפליקציית הסרטונים הסינית TikTok, מעוררת ויכוח על "הגינותה" של רשת זו המונחה כנראה על ידי השלטונות הסיניים הנוקשים.
בראש המתנגדים לצנזורה זו מטעם מנהלי הרשת עומד מי שנראה מאויים מארק צוקנברג בעל השליטה ומנכ"ל פייסבוק.
הנה מה שצוקרברג אמר על TikTok במהלך פגישות פנימיות:
"האם זה האינטנרט שאנו רוצים אינטרנט חופשי ששומר ומגן על ערכי החרות המערביים או אינטרנט פרוע שמתאים  לשלטונות מצנזרים ולברוני טכנולוגיה אדירים שאינם מכבדים את הפרטיות, עוקבים אחר  המשתמשים ומוכרים את פרטיותם לכל המרבה במחיר".
 
צוקרברג מודה: "אז כן.  TikTok מצליח. אחד הדברים שבולט במיוחד ב- TikTok הוא, לאחר שבמשך זמן מה, נוף האינטרנט היה  של חבורה של חברות אינטרנט שהיו בעיקר חברות אמריקאיות מול  היקום המקביל של חברות סיניות שכמעט רק הציעו את שירותיהן בסין. ו
 
עליבאבא הפיצה חלק משירותי התשלומים שלה לדרום מזרח אסיה. באופן כללי, מבחינת ההתרחבות הגלובלית, זה היה די מצומצם, ו- TikTok, שנבנתה על ידי חברת  בייג'ינג בייטאנס, היא מוצר האינטרנט הצרכני הראשון שנבנה על ידי אחת מענקיות הטכנולוגיה הסיניות שעושה חיל למדי ברחבי העולם. זה מתחיל להצליח בארה"ב, במיוחד עם אנשים צעירים חובבי השתוללות בסרטונים. זה גדל ממש מהר בהודו. אני חושב שזה עבר את האינסטגרם עכשיו בהודו מבחינת קנה המידה. אז כן, זו תופעה מאיימת.
 
אנו נוקטים במספר גישות עם אינסטגרם, כולל הגדרת כך ש- Explore יתמקד יותר בסיפורים, שהופכים יותר ויותר לדרך העיקרית בה אנשים צורכים תוכן באינסטגרם, כמו גם כמה דברים אחרים שם".
 
"לזכותו" של צוקרברג יאמר שהוא לא מבטל את האיום. הוא יודע ש- TikTok פופולרי. הוא יודע ששגעון הסרטונים שלה צומח בשווקים הבינלאומיים העיקריים שפייסבוק ואינסטגרם תלויים בהם כדי לשמור על מספר משתמשים. והוא יודע שהחברה שלו צריכה להגיב בהקדם עםמענה לאיום החדש.