מוכרים בזול מידי

יום א', 29 בדצמבר 2019

"הערכת שווי  נמוכה לחברות הי-טק ישראליות מביאה לכדאיות רכישה בזול יחסית של מניותיהן על ידי גורמים זרים". 

 "המחיר" של השקעה בחברה ישראלית הוא זול יותר מאשר המחיר של חברה אמריקאית, ורמות השווי שמקבלות חברות ישראליות הן נמוכות יותר מאלו של חברות אמריקאיות בשלבים דומים. בקרב משקיעים בארה"ב נהוג לקרוא לכך "הדיסקאונט הישראלי". ההבדל משמעותי ויכול להגיע בסבבי גיוס מתקדמים לעשרות אחוזים ואף ליותר מ-100%, כך לפי נתונים חדשים של חברת ייעוץ הישראלית
S-Cube.
 
כך, תמורת סכום השקעה דומה, משקיע בסבב C ומעלה בחברה ישראלית יקבל שיעור החזקה של כ-20% מהחברה, ואילו משקיע בסבב דומה בחברה אמריקאית יקבל כ-10% מהחברה. הבדיקה התבצעה על בסיס מאגר S-Cube הכולל הסכמי השקעה של 500 חברות סטארט-אפ טכנולוגיות ישראליות או כאלה הקשורות לישראל. הנתונים אודות חברות אמריקאיות נלקחו מדוח של משרד עורכי הדין האמריקאי Wilson Sonsini.
 
בעוד שהפער בין סכומי הגיוס בארה"ב ובישראל מצטמצם משנה לשנה בין שתי המדינות, הפער ברמות השווי נותר גבוה. עוד נמצא כי הפער גבוה יותר ככל שמדובר בסבב מתקדם יותר. כך, לפי הדוח בחמש השנים האחרונות שווי החברה החציוני בסבבי גיוס A בארה"ב גבוה ב-46% מאשר בישראל, ובסבבי C הפער עולה ל-142%. במחצית הראשונה של 2019 עמד הפער על 111%.
 
המשמעות היא שתמורת כמעט אותו הסכום, בעלי המניות הישראלים נאלצים לוותר על נתח גדול יותר מהחזקותיהם בחברות לעומת מקביליהם בארה"ב. בין בעלי המניות יש את האנג’לים ומשקיעי ההון סיכון, וכן את מייסדי ועובדי החברה.