האוצר מאשים - רשות מקרקעי ישראל פוגעת במכרז סולארי

יום ב', 17 בפברואר 2020
האוצר מאשים - רשות מקרקעי ישראל פוגעת במכרז סולארי.
במכתב חריף ששלח אגף החשב הכללי במשרד האוצר לרשות מקרקעי ישראל (רמ"י) נטען שהרשות מעכבת ללא סיבה את אחד ממכרזי החשמל הגדולים במדינה.
 
מדובר במכרז שפורסם לפני כחודשיים, שבמסגרתו המדינה מבקשת להקים באזור דימונה שדה סולארי קרקעי גדול מסוגו (300 מגה-ואט) עם יכולת אגירת חשמל באמצעות סוללות.
מדובר ב"שדה" שייצר חשמל חאור השמש כאשר פאנלים סולאריים יוצבו בשטחים ריקים.
מתקני אנרגיה סולארית ממירים את הקרינה האלקטרומגנטית שמגיעה מהשמש לאנרגיה תרמית ... לשם המחשה, שדה סולארי של דונם אחד יפיק כ-20 קילו-ואט בממוצע לאורך היממה 
צוין כי השילוב הייחודי הזה, כמוהו לא קם בישראל, עשוי לסמן את קץ תקופת תחנות הכוח הקונבנציונליות, זאת בשל היכולת לספק כמות חשמל גבוהה תוך התאמה לתנועה בהתאם לשעון עם זיהום אוויר אפסי. 
 
כבר בחודש האחרון פורסם בתקשורת כי רמ"י מעכבת את המכרז בשל מכרז לכריית חול שאמור להתבצע על אותה קרקע. במכתב שנשלח מטעם איציק מרמלשטיין, אחראי פרויקטי תשתיות בחשכ"ל, הוא פונה למנהל רמ"י עדיאל שומרון וטוען ש"לאור התנהלותכם עולה השאלה האם הנכם מעוניינים לקדם את מכרז כריית החול, כי ככל שכן, לכך קיימים פתרונות, או שמטרתכם היא להערים קשיים בקידום פרויקטי תשתית חיוניים". 
 
החשכ"ל פוסק כי "מדובר במכרז הסולארי הגדול ביותר במדינת ישראל, שלראשונה צפויה להשתלב בו טכנולוגיה של אגירת חשמל שיכולה לשנות את פני משק החשמל בישראל. עיכוב במכרז זה, מטעמים לא עניינים, מהווה פגיעה ישירה במשק החשמל ובציבור".
  
בתגובה מרמ"י נמסר, "רשות מקרקעי ישראל מקדמת ביוזמתה מספר גדול של שדות סולאריים ואנרגיות מתחדשות ואף הביאה להחלטות מועצה שמעודדות את העניין, תוך קביעת מחיר קרקע שמבטיח תרומה להפחתת מחיר החשמל לציבור הרחב. רמ"י דוחה את הטענות של החשכ"ל וסבורה שהדרך הנכונה לשווק את המכרז הסולארי בדימונה, היא המתכונת בה שווק בהצלחה המכרז הסולארי בתמנע, באופן ישיר מול רמ"י. הנהלת הרשות תדון בכך בקרוב." 
 
עוד נאמר כי "יודגש כי לא היה כל סיכום על שיווק המכרז באמצעות החשכ"ל. מפתיע מאוד שהחשב הכללי האמון על תקנות חובת המכרזים, מתעלם מהעובדה הבסיסית שהעסקה לא אושרה על ידי שום גורם, אפילו לא במרחב דרום של רמ"י. על אחת כמה וכמה כשמדובר בעסקה שאמורה לקבל אישור ועדת הפטור. בנוסף לכך , ללא קשר לשיטה בה נכון לשווק את המתחם, אין פתרון לסוגיית כריית כמויות החול העצומות שיש במתחם. ברור לכל שעבודות הכרייה צריכות להסתיים לפני הקמת המתקן הסולארי. מדובר במחצב בהיקפים עצומים ששוק הבנייה זקוק לו מאוד ואין שום הגיון לאבד אותו בגלל הרצון לשווק בחופזה את המכרז הסולארי. הרשות עומדת על דעתה כי בנסיבות העניין על החשב הכללי לעצור את תהליך המכרז".