אקזיט של טדי שגיא לא יביא כסף לישראל

יום ה', 23 במאי 2019

 

חברת סייףצ'ארג' (SafeCharge) שנסחרת בבורסת לונדון, שהיא בשליטת טדי שגיא מדווחת רשמית כי היא נמכרת לחברת Nuvei הקנדית, בעסקת מזומן תמורת 5.55 דולר למניה (4.36 פאונד) – המשקף לה שווי של 889 מיליון דולר בדילול מלא (כולל אופציות למניות). 

פרושו של דבר - פרמיה של 25% על מחירה הנוכחי.
הרוכשת היא חברה פרטית, ובעקבות המכירה סייף-צ'ארג' צפויה להימחק מהמסחר בבורסת לונדון.
איש העסקים טדי שגיא הקים את החברה ב-2007 יחד עם דוד אבגי, המנכ"ל, ומחזיק ב-68.3% ממנה. הוא יקבל מהמכירה כ-600 מיליון דולר. 
סייףצ'ארג' פיתחה מערכת ניהול תשלומים לשורה של בנקים בעולם וספקי תשלומים אלטרנטיביים. הטכנולוגיות של החברה מאפשרת ללקוחותיה לבצע מיקור חוץ של כל ניהול התשלומים המקוונים.
 
סייף צ'ארג' הינה תוכנה לסליקת כרטיסי אשראי וניהול סיכונים. אחד היתרונות הבולטים של רכישה ברשת הוא שכשאר שאתה משתמש בכרטיס האשראי שלך אונליין, חברת כרטיסי האשראי אחראית להחזיר לך את כספך אם כרטיסך נוצל לרעה או אם הסחורה שסופקה לך לא עמדה לפי התיאור שסיפק המוכר, כך שכספך שמור ובטוח. עובדה זו מצמצמת את הסכנה והחשש לקנייה ברשת בצורה משמעותית ביותר ומהווה שכבת ביטחון לכל הרוכשים מוצרים ברשת.
 
החברה הונפקה בבורסת לונדון ב–2014 לפי מחיר של 1.62 פאונד, כך שהיא כמעט שילשה את שוויה כעת.
סייףצ'ארג' מעסיקה כ-400 עובדים, 120 מהם בישראל בבניין עזריאלי שרונה, והיתר באנגליה, אוסטריה, בולגריה, הולנד, סינגפור, קפריסין, הונג קונג וארה"ב. 
לפי המאזנים הכנסותיה של סייףצ'ארג' ב-2018 הסתכמו ב–138.5 מיליון דולר - כ-24% יותר מ-2017 שבה הכנסותיה היו כ-112 מיליון דולר. הרווח התפעולי המתואם (EBITDA) שלה צמח ב-11% ל-37.3 מיליון דולר.  הרווח הנקי הסתכם ב-24.8, 4% יותר מהשנה הקודמת.
 
הרוכשת הקנדית מתמחה באספקת פתרונות תשלומים בדומה לסייף-צ'ארג' אולם עושה זאת בעיקר בשוק האמריקאי והקנדי, בעוד שסייףצ'ארג' פעילה בעיקר באירופה ובאסיה. 
המנכ"ל הישראלי של סייףצ'ארג', דוד אבגי אמר ל-TheMarker כי הבידול אינו רק גיאוגרפי אלא גם סקטוריאלי – סייףצ'ארג' מוכרת בעיקר לארגונים גדולים במכירה ישירה ואילו הרוכשת מוכרת בעיקר לעסקים קטנים ובינוניים ויש לה מערך הפצה של 1,500 מפיצים. רוב ההכנסות של סייףצ'ארג' מגיעות מסליקת תשלומים שעוברים באינטרנט ואילו של הרוכשת בנקודות המכירה. המתחרות המרכזיות של סייף-צ'ארג' ו-Nuvei הן Braintree  של פייפאל ו-Stripe האמריקאיות, Wirecard הגרמנית, ו- Adyen ההולנדית
לדברי אבגי: "מדובר בשוק רווי תחרות ורגולציה, השחקנים הקטנים לא ישרדו, ולכן הקונסולידציה שהיא מהלך טוב לחברה". 
מציינים כי הרווח של טדי שגיא מהחברה מאז הקמתה - כ-2.5 מיליארד שקל והונו הכולל נאמד בכ-4 מליארד דולר.