מתחרה אלחוטי מול תשתיות הסיבים

יום ו', 25 בדצמבר 2020

 

מתחרה אלחוטי מול תשתיות הסיבים. ואותו מציעה חברת קוואלקום ישראל . 

מתברר שהפתרון של רשתות אלחוטיות אולטרה-מהירות, בתדרים של 60 גיגה-הרץ, מנטרלים כמעט את כל האתגרים של פרישת סיבים אופטיים. "זה תחום תדרים שלא מחייב רשיונות", מסביר גל בסון, סמנכ"ל הנדסה בקוואלקום ישראל, ומוביל קבוצת הפיתוח לטכנולוגיות 60GHz. "זה אומר שממשלות משחררות אותו לשימוש מבלי לגבות כסף על שידור או קליטה בו. המשמעות היא שכל עוד עומדים בתקינה - אפשר להשתמש".
 
לדברי בסון "במקום להתחיל עם אישורי עירייה וחפירות ולהרים בניינים, אפשר לעשות את זה בצורה אלחוטית. אני יכול היום להעביר  רוחב פס של 14 גיגה, ומה שמגיע מתוך זה בפועל אל הבתים הם קצבים מאוד יפים. אנחנו מדברים פה בסופו של דבר על קופסה, שיושבות בתוכה בערך 200 אנטנות קטנטנות, זה בגודל של 10 על 10 ס"מ בסך הכל. ובתוך הבית יושב מכשיר קטן עם כבל רשת"
 
בסון מנהל את תחום הפיתוח הזה במרכז הישראלי של ענקית השבבים. "הטכנולוגיה של גלים מילימטריים היא מאוד מעניינת ברמת ההנדסה", הוא מספר, "יש המון אתגרים. מאוד קשה לשדר למרחק בגלים מילימטריים, כי ככל שהתדר עולה - הסיגנל דועך במרחק. כיום אנחנו מכירים בבתים רשתות אלחוטיות של 2.4 גיגה-הרץ, או 5 גיגה-הרץ, ובמקרים האלה יש אנטנה, או שתיים או שלוש. מערכי אנטנות גדולים. אבל כשעוברים לעסוק בגלים מילימטריים האנטנות הן קטנטנות, אבל המערכים גדולים. יש גם שימוש במה שנקרא Beamforming - שזו טכניקה שבה הגלים יודעים איפה נמצא המשתמש ומשדרים רק לכיוון שלו".
 
בשנים האחרונות מפעילה קוואלקום את פרויקט "טרהגראף" יחד עם פייסבוק, שמיועד לחבר הרבה מאוד משתמשים לרשת אלחוטית מהירה ישירות לבתים. הרעיון הוא לחבר אזורים שבהם תשתיות האינטרנט מיושנות או יקרות מאוד. "זה מיועד למשתמשים נייחים, לא ניידים. כלומר המוקד הוא בהזרמה של רשת אלחוטית אל תוך הבית, וזה רלוונטי מאוד גם לערים צפופות שם מסובך יותר לפרוס תשתיות", הוא אומר.
אך מסתבר כי השר הנדל שהיה פעיל מאד בתקופת כהונתו הקצרה לא הספיק ללמוד - ולעשות - בכיוון רשת אלחוטית מהירה ישירות לבתים.
 
"התקינה של 60 גיגה-הרץ אושרה בישראל, אז אין שום הכשלה שזה יקרה גם פה. אני יודע שיש חברה שעושה פיילוט בירושלים, אבל לדעתי זו הפעילות היחידה נכון להיום בישראל".
 
עם זאת "תמיד יהיו סיבים, צריך את זה בשביל אזורי תעשייה, תעשיות ביטחוניות וכדומה. אבל זה לא הגיוני לפרוש סיבים למשתמשים רגילים. יש המון צרכנים שפשוט לא יקבלו. יש חברה שמוכרת את הפתרון הזה באירופה, היא הלכה לחלקים העירוניים הצפופים של מזרח אירופה, ואני רואה איך היא מוכרת שם ואיך זה עולה. זה פשוט לא הגיוני להתחיל להקים תשתיות סיבים מסובכות בתוך מרכזי ערים ובצפיפות כזאת".