חוקי הדיוור הדיגיטלי ורישוי מקל בתקשורת אושרו בכנסת

יום ה', 30 ביוני 2022

 

שני מעשי חקיקה  של הכנסת ב"רגע האחרון" לפני פיזורה מהווים מהפכה  בכל מה שנוגע לתקשוב והשרות לאזרחים.

הכנסת אישרה  סופית את "חוק הסטארטאפים" שכולל הקלות על שירותי תקשורת . מעתה חברות ויבואנים שירצו להביא לארץ מוצרים בטכנולוגיות חדשות לא יצטרכו לעבור מסלול מפרך של מילוי טפסי נייר  והמתנות לאישורי הבירוקרטיה. משרד התקשרות מבטיח כי "מעתה מספיק השימוש  ומילוי טופס דיגיטלי כדי להתחיל לפעול בתוך עשרה ימים".

ובהליך חקיקה שני - מליאת הכנסת אישרה  בקריאות שנייה ושלישית את הצעת חוק הדיוור הדיגיטלי, שקובעת כי הממשלה תשלח הודעות רשמיות במייל או ב-SMS.

החוק קובע כי המדינה תשלח הודעות רשמיות בדואר דיגיטלי במקום בדואר הרגיל או בדואר רשום, כאשר לאזרח תינתן האפשרות להשיב לה בלחיצת כפתור. ההצטרפות לשירות החדש היא בחירה עבור האזרחים בארבע השנים הראשונות, אך היא מחייבת עסקים. אלה יוכלו לבחור בשנתיים הראשונות את אופן קבלת הדואר – במייל או ה-SMS. כמו כן, אזרחים ותיקים יוכלו לבחור בכל עת האם לקבל את הדואר בדרך הכתובה הישנה, או בדואר דיגיטלי.

שרת הכלכלה, האלופה (מיל') אורנה ברביבאי, שממונה על מערך הדיגיטל הלאומי, אמרה כי "המעבר לשירות דואר דיגיטלי יצמצם את הנטל הביורוקרטי המיותר, ייצר ודאות עבור האזרחים בקבלת הודעות מהממשלה וייעל את התהליך, כך שההודעות יעברו באופן מיידי וללא תלות בגורם נוסף. החוק יגדיל את זמינות המידע, ויביא לחיסכון משמעותי בנייר ושל מאות מיליוני שקלים בשנה על הוצאות דיוור ציבורי. בכך נחזק את האמון והתקשורת בין הממשלה לאזרחים ולא פחות חשוב, נייצר תקשורת מתקדמת, שמתאימה לתקופה שבה אנחנו חיים ולמדינה שמוכרת ביכולותיה הדיגיטליות".