מלחמת המיסוי על חברות הענק

יום א', 19 ביולי 2020
בית משפט באירופה ביטל את החלטת הנציבות האירופית לדרוש מאפל לשלם 15 מיליארד דולר במסים שלא שילמה לאורך השנים לממשלת אירלנד. זאת לפי דיווח ב-CNBC.
 
אירלנד גבתה מאפל לאורך השנים מס חברות של 1% בלבד ולאחר מכן 0.005%, מה שעלה לקופת המדינה כ-15 מיליארד דולר, או 13 מיליארד אירו במסים שלא שולמו על ידי הענקית האמריקאית. בקיץ 2016, הנציבות האירופית החליטה שממשלת אירלנד נתנה לאפל פטור לא חוקי מתשלום מסים במדינה.
 
לכך קדמה חקירה נגד אפל שנפתחה בשנת 2014 בחשד כי החברה האמריקאית נרשמה באירלנד רק מטעמים של שיקולי מס, בעוד פעילותה במדינות האיחוד היא העיקרית (ביחס לפעילות באירלנד) ולכן תכנון המס של רישום באירלנד ופעילות בשאר העולם הוא מלאכותי ונועד לצורכי מס בלבד.
 
אפל וממשלת אירלנד הגיעו להסכם ב-2017 לפיו אפל הייתה אמורה לשלם לה את המסים בהדרגה, בהתאם להחלטת הנציבות. אך בסופו של דבר, אפל וממשלת אירלנד החליטו לערער יחד על ההחלטה וטענו שההוראה שניתנה לחברה לשלם מסים "מנוגדת להגיון". הנציבות תוכל לערער על ההחלטה במהלך החודשיים הקרובים.
 
נושא תשלום המסים של הענקית האמריקאית הוא חשוב במיוחד בכל הנוגע למיסוי ענקיות ההי-טק באירופה. אפל אינה החברה היחידה שנוהגת להירשם באירלנד כדי להתחמק מתשלומי מס, והאופן בו תיגמר הפרשה יכול לקבוע תקדים לסוגיה זו בעתיד.
 
הנה חומר למחשבה גם לשלטונות המס בישראל .