בגץ תשובה ונובל אנרגי נגד המדינה

יום א', 21 ביוני 2020
נראה כי "ירח הדבש" לפיו העניקה ממשלת נתניהו הטבות מפליגות לשותפות תשובה נובל אנרג'י להפקה ומכירה של גז מהים התיכון - עולה על מוקשים.
עתה הגישו תשובה וונובל אנרג'י בג"ץ נגד שטייניץ בדרישה שלא לבטל זכיונות שלהם בים התיכון.
 
דלק קידוחים ונובל אנרג'י תובעים את שר האנרגיה אישית, ודורשות שביהמ"ש יורה על החזרת רישיון אלון ד', שממוקם עשרות קילומטרים מול חופי נהריה, לידיהן. החברות טוענות כי בקשותיהן לחפש בו גז סורבו מסיבות מדיניות.
 
"כלכליסט" מציין כי המתיחות בין בעלי מאגרי הגז תמר ולווייתן לזרועות הממשלה עולה מדרגה ומגיעה למחוזות נדירים. העתירה לבג"ץ נגד שר האנרגיה יובל שטייניץ ונגד הממונה על הנפט במשרד יוסי וירצבורגר דורשת כי בית המשפט יורה למשרד האנרגיה לא להוציא לפועל את המכרז על הרישיון הימי אלון ד', ושיורה  להחזיר אותו לבעליו הקודמים - דלק קידוחים, שהחזיקה ב?53% מהרישיון, ונובל אנרג'י, שהחזיקה ב-47%, וזאת במטרה שהן יוכלו לחפש בו מאגר גז חדש.
 
המכרז על הרישיון, שהופקע מידי דלק קידוחים ונובל אנרג'י לפני חודשיים בלבד, הוא אחד מרישיונות אלון, שהוענקו לדלק קידוחים ולנובל אנרג'י ב?2009. שטחי החיפוש בקבוצת רישיונות זו ממוקמים במרחק של 50–140 ק"מ מחופי נהריה. רישיון אלון ד' הוא המזרחי ביותר, והוא ממוקם כ?60 ק"מ מערבית לראש הנקרה, בשטח שגובל במים הכלכליים של לבנון. קידוחי ניסיון מעולם לא בוצעו בו, אולם לפי ההערכות יש סיכוי שיימצא שם מאגר בהיקף של 100 מיליארד מ"ק - שליש ממאגר תמר ושישית ממאגר לווייתן.
מעריכים, כי לאורך השנים לא בוצעו ברישיון אלון ד' קידוחי ניסיון בשל סירובה של המדינה, בעקבות מחלוקות גיאו?פוליטיות מול לבנון, הנוגעות הן למיקום הגבול הימי והן לחשש שחלק משטח הרישיון "גולש" גיאולוגית לשטחה של לבנון.