מתווה ששינסקי: שותפות "תמר" מסרבת לתשלומים בגין רווחיה

יום א', 18 באפריל 2021
מאת משה שלו עורך ראשי SoftNews
 
זוכרים את "מאות המליארדים" שראש הממשלה נתניהו ושר האנרגיה שלו שטייניץ הבטיחו לפני יותר מעשור  כאשר דחפו להעניק זכיונות למונופול בזול להפקת גז מהים התיכון?
זוכרים את "קרן השפע" למטרות חברתיות חינוכיות ובריאותיות  שהובטח שתצבור כספי המס על רווח חברות השותפות במיזם?
 
לפי סיכומים על הכנסות מתמלוגים  ממחצבים מכל הסוגים בשנת 2020 בדוח מינהל אוצרות הטבע במשרד האנרגיה עולה כי המשרד גבה למעלה מ-1.1 מיליארד שקל ב-2020, עלייה של 240 מיליון שקל לעומת התמלוגים שנגבו ב-2019, אך בסכום נמוך משמעותית לעומת הצפי להכנסות כפי שהעריך משרד האנרגיה בשנה שעברה - ועמד על 1.5 מיליארד שקל. 
 
לגבי התמלוגים מהפקת הגז עלידי המונופול  מתברר כי רוב ההבטחות המטעות  עלו בעשן.
 
הדבר הגיע עתה לידי ריב גלוי בין רשות המיסים לבין שותפות "תמר" שמסרבת לשלם מליוני דולרים לאוצר לפי "מתווה ששינסקי".
 
תרגיל סחבת בנושא זה נמשך בדרכים שונת כבר  שנים. ה"טריק": שותפות "תמר" מגדילות הוצאות כדי לצמצם את היטל ששינסקי
השותפות במאגר תמר מעכבות תשלום של 80 מיליון דולר לאוצר, בטענה כי יש לקזז את הוצאותיהן על פיתוח מאגר הגז הסמוך תמר SW. תרגיל זה אינו חריג: תשע שנים מאז הטלת מס ששינסקי החברות ממשיכות בתרגילים כדי למנוע העברת תשלומים
 
וכך המחלוקת בין רשות המסים לבין השותפות במאגר הגז הטבעי תמר על אופן החישוב של היטל ששינסקי מעכבת תשלום בהיקף 80 מיליון דולר לאוצר המדינה כאשר המחלוקת יוצרת תקדים שעלול ה להשפיע גם בהמשך על חישוב מס ששינסקי.
בינתיים אחד השותפים המרכזים - תשובה מחפש מוצא החוצה עקב קשייו הכספיים 
ונמצא  במו"מ למכירת האחזקה בתמר ביותר ממיליארד דולר. 
 
על פי רשות המסים, על השותפות לשלם 80 מיליון דולר עבור 2020. השותפות מתנגדות לדרישה וחולקות על דרך החישוב ועל מועד התשלום. עד כה שולמה מקדמה של 10 מיליון דולר בלבד, כשרוב השותפות במאגר נמנעו מלהכיר בהוצאה החשבונאית (מלבד דלק קידוחים שהכירה בהוצאה קטנה). 
 
המחלוקת היא על זקיפת הוצאות בשנים 2013 עד 2018 שהשותפות במאגר תמר ביצעו לצורך חישוב ההיטל. המחלוקת משפיעה גם על המועד שבו על השותפות להתחיל לשלם את ההיטל וגם על המדרגה שלו.
 
העיתון "כלכליסט" מציין כי שותפות תמר החלה להעביר בחודשים האחרונים את התשלומים לפי מס ששינסקי, וזאת כתשע שנים לאחר החקיקה בכנסת ושבע שנים לאחר תחילת הפקת הגז.
 
השותפות כללו פרטים על המחלוקת בדו”חות הכספיים שלהם לסיכום 2020. בדו”חות ישראמקו נכתב כי להערכת יועציה המשפטיים, השותפות תהיה חייבת בתשלום רק מינואר 2021. אם תתקבל פרשנות רשות המסים, ייווצר לישראמקו חוב ל?2020 בהיקף 23 מיליון דולר. ישראמקו מחזיקה ב?28.75%, ולפיכך היקף המחלוקות בנוגע לשותפות תמר כולה מסתכם כאמור ב?80 מיליון דולר. 
 
בינתיים רשות המסים הורתה לשלם 10 מיליון דולר מקדמה, והיתר ישולם רק בהמשך.