גידול בשי לעובדים לקראת "עונת החגים"

יום ה', 19 באוגוסט 2021
לאחר ה"מיתון" בשי לעבדים לקראת החגים השונים בעיקר עקב מגיפת הקורונה - חוזרים למסלול המקובל  בשווי המתנות שיקבלו העובדים בחגי תשרי השנה.
בעקבות הקורונה, בשנה שעברה נרשמה צלילה משמעותית בשווי המתנות שקבלו העובדים במשק לחגי תשרי. השנה נרשם תיקון משמעותי - זינוק בשיעור של 38% בשווי הממוצע. 
 
הסקר השנתי של חברת עוקץ מערכות והסקר של הייטק-זון- מועדון הצרכנות של עובדי ההייטק חושפים את המגמות בראש השנה 2021.
 
התפלגות שווי מתנה בענף ההייטק
על פי נתוני 'הייטקזון' - 45% מהעובדים בענף יקבלו השנה מתנה בשווי ממוצע של 401 שקלים ומעלה, כאשר 37% יזכו בחגי תשרי לשי בשווי ממוצע שנע בין 301-400 שקלים. יתר העובדים בענף יתספקו השנה בשי 'צנוע' בשווי של עד 300 שקלים.
 
עוד עולה מהסקר של הייטק זון כי מרביתם הגדול של עובדי ההייטק {75%} יקבלו השנה מתנה מוחשית, 14% מהעובדים יקבלו שובר גיפט קארד, ו-% 12 יקבלו תווים לרכישת מזון, כאשר הדומיננטיות כרגיל היא של שופרסל. אף אחת מרשתות המזון האחרות לא הצליחה לייצר אלטרנטיבה שתנגוס בנתח של שופרסל ומבין הארגונים שנסקרו, שיעורם של אלו שהציעו תווי קנייה של רשתות אחרות זניח(3%). לדברי דגן רונן, בניגוד לשנים עברו השנה 'מככב' הארנק הדיגיטלי, שנטען בסכום מסוים, בהתאם להחלטת החברה שמאפשר לעובד גמישות מלאה: הוא יכול לבחור מספר מתנות מתוך אלפי מוצרים או להוסיף סכום נוסף ולרכוש מוצר בשווי גבוה יותר.
 
61% מהעובדים בעסקים הקטנים יקבלו השנה מתנה לחג - עליה בשיעור של 6% מהנעשה בשנה שעברה
 
על פי נתוני חברת עוקץ מערכות הייטקזון - מועדון הצרכנות של עובדי חברות ההייטק בישראל, שוויה הממוצע של המתנה שיקבלו העובדים במשק עומד השנה על 270 שקלים, נתון שמשקף עליה בשיעור של 38% מהנעשה בחגי תשרי 2020. הנתון מלמד על תיקון שעשה השוק לאחר שבשנה שעברה נרשמה ירידה חדה בשווי המתנות, בהשוואה לנעשה בשנת 2019. מהנתונים עולה כי במעלה מדרג הענפים המתגמלים, ניצבים ענפי ההייטק והפיננסיים, בהם שוויה הממוצע של המתנה עומד על 500 שקלים, נתון שמשקף עליה בשיעור של 11% משנה שעברה.
 
עליה בולטת  בשיעור של 100% נרשמה בענף המסעדנות, בו קפץ שווי המתנה מ-130 שקלים בממוצע בשנה שעברה ל-260 השנה. בענף הפרסום והיח"צ יקבלו העובדים שי בגובה של 370 שקלים וגם בסוכנויות הביטוח ניכרת עליה מרשימה של 52%, מרמה של 230 שקלים בשנת 2020 ל-350 שקלים השנה. עובדים שמשתייכים לענף המסחר והשירותים יזכו השנה לשי בשווי ממוצע של 250 שקלים ואילו בענף הטקסטיל, יעמוד השי על שווי של 290 שקלים.
 
שיפור שי גם בתעשיה 
גם בענפי התעשייה, שבאופן מסורתי מחלקים שי בגובה נמוך יחסית, נרשם תיקון ועליה בגובה המתנה: בתעשיית המתכת יקבלו העובדים שי בגובה של 180 שקלים ואילו בענף המזון יעמוד השי על 140 שקלים. את תחתית הטבלה סוגרים ענפי הסיעוד והשמירה עם 100 ו-80 שקלים בהתאמה.
וההסבר: לדברי דגן רונן, מנכ"ל משותף של חברת 'היי - ביז', שעוסקת בניהול מועדוני צרכנות (ובכלל זה גם הייטקזון): "בשנה שעברה נאלצו לא מעט חברות ובתי עסק להדק משמעותית את החגורה, אולם השנה, בעקבות השיפור שנרשם בתוצאות העסקיות, אנו רואים גם עליה בשווי המתנה. כמו כן, בשנים קודמות, חלק בלתי מבוטל מתקציבי הרווחה בארגונים, יועד להפקות אירועי חברה, אולם גם השנה, בשל הקורונה, רבים מהם בוטלו או צומצמו משמעותית, מה שהותיר תקציב פנוי אותו, אותו ניתבו לא מעט מהחברות לטובת רכישת מתנות יקרות יותר לעובדים".
 
יותר מתנות תוצרת הארץ
במקביל, גם נרשמה עליה במספר העובדים שבחרו לממש את ההטבה בדמות קבלת שובר למסעדות שף יוקרתיות. כמו כן  מציין רונן, כי בשונה משנים עברו, רבים מהעובדים בוחרים לשדרג את המתנה בתוספת תשלום כשהלהיט הן טלוויזיות ברוחב 65 ל 75 אינץ', שלפי רונן מאות רבות מהן נמכרו בשבועות האחרונים. להערכתו, הסיבה לכך היא כסף שנחסך מצמצום הנופש המסורתי בקיץ שמופנה לטובת הצטיידות ושדרוג הבית וכן הצורך להנעים את השהייה במרחב הביתי.
 
שיעור חברות שיתנו השנה מתנות לעובדים
עוד עולה מנתוני עוקץ מערכות כי השנה, חלה גם עליה בשיעור בתי העסק שיתנו לעובדיהם מתנה לקראת ראש השנה. על פי הנתונים, שיעור העסקים הקטנים עומד על 61% - נתון שמשקף עליה של 9% מהנעשה בשנה שעברה. עליה בשיעור של 8% נרשמה בקרב בתי העסק הבינוניים, שהשנה 85% מהם יתנו מתנה לעובדים. עליה מינורית בשיעור של 1% נרשמה גם בקרב בתי העסק הגדולים.
 
סקר של מגזין  "ועדים" הוותיק  מספק תמונה מפורטת יותר:
ערכו של השי הממוצע יסתכם השנה ב-500-450 שקל לעובד וב-3,500-2,500 שקל למנהל בכיר. עוד עולה מהסקר, כי בשלושת החודשים הקרובים יוציאו העובדים מכיסם סכום כולל של 90 מיליון דולר על השלמת מחיר למוצרים יקרים מערך המתנות שיקבלו, וכן על רכישת מוצרים במסגרת מבצעי מכירות במקומות העבודה.
עובדי מכתשים יזכו השנה לקבלת מתנות בשווי של 2,000 שקל בתוספת סלסלת ממתקים ויין. עובדי בזק יקבלו מתנות בשווי של 1,200 שקל, ועובדי שירות בתי הסוהר יקבלו מתנות בשווי 700 שקל לעובד. גם עובדי בנק המזרחי, הבנק הבינלאומי ועובדי התעשייה-הצבאית ייהנו לקראת ראש-השנה ממתנות בשווי של 700 שקל.
עובדי חברת-חשמל יסתפקו בראש-השנה ביינות וממתקים בשווי של 250 שקל, אך את המתנה הגדולה הם יקבלו בחג הפסח. עובדי עיריית חיפה יקבלו 450 שקל לעובד, ועובדי הנהלת בתי-המשפט יקבלו סכום של 410 שקל לעובד מטעם ההנהלה ומתנה מטעם ועד העובדים.
עובדי מקורות יקבלו מתנות בשווי של 650 שקל, ועובדי נציבות שירות המדינה יקבלו מתנות בשווי 400-500 שקל לעובד. חברת תדיראן תעניק בראש השנה הקרוב 150 דולר לכל עובד.