נוטשים את עמק הסיליקון - אורקל עוברת לטקסס

יום ב', 14 בדצמבר 2020

מאת משה שלו עורך ראשי SoftNews

מסתבר כי לא רק בישראל הקטנה עוברות חברות פיתוח בתחומי היי-טק מהמרכז היקר לפריפריה - לנגב ולגליל - גם בארצות הברית יש תנועה ערה ויציאה מקליפורניה ארץ הסיליקון וואלי  היקרה.

ענקית התוכנה אורקל מעבירה את מטה החברה מרדווד סיטי, קליפורניה לאוסטין, טקסס, כך דיווחה סוכנות הידיעות בלומברג.
 
הנהלת אורקל לא השיבה מיד לבקשת תגובה  אך אמרה לרשת- CNBC כי היא מיישמת "מדיניות גמישה יותר של מיקום עבודת עובדים", וכי המעבר לאוסטין "ימציב את אורקל לצמיחה הטובה ביותר ויספק לאנשינו יותר גמישות היכן ואיך הם עובדים. "
 
אורקל, שנוסדה בשנת 1977, היא אחת מחברות הטכנולוגיה הוותיקות בסיליקון וואלי  והיא עוגן מרכזי של האזור; חברות  סטראט-אפ חדשות  וקיימות משלבות ידיים - תוכניות ושירות - עם מרכז אורקל.
 
קמפוס רדווד סיטי של החברה כולל את הבניינים המגדליים הידועים שלה.
 
אך מעתה הכל משתנה. מטה החברה משתלב בקמפוס שלה באוסטין, שפתח בשנת 2018. מושל טקסס גרג אבוט שבישר עתה על החדשות בציוץ באומרו "וולכאם אורקל, טקסס היא באמת ארץ העסקים, העבודות וההזדמנויות."
 
אורקל אינה יחידה הנוטשת חלקית את קליפורניה.
כמה חברות אחרות הודיעו על התוכניות לעזוב את קליפורניה בחודשים הקרובים.  כאשר כמה מראשי החברה מאשימים את האקלים הפוליטי של המדינה כלא ידידותי לעסקים ומוחים על המיסים הגבוהים המוטלים על החברות במדינה זו.
 
טסלה בונה מפעל חדש ליד אוסטין והמנכ"ל אילון מאסק איים להעביר את החברה מקליפורניה לחלוטין לאחר שהסתכסך עם גורמים מקומיים בגלל מגבלות וסגרי מגיפה הקורונה.  לטסלה עדיין יש מפעל בפרמונט. מאסק עצמו אמר שהוא גם העביר את מגוריו האישיים לטקסס.
 
וחברה אחרת בעמק הסיליקון, Hewlett Packard Enterprise, הודיעה על תוכניותיה בתחילת החודש לבנות קמפוס בגודל 440,000 רגל מרובע בפרבר של יוסטון למטה החדש שלה. ל- HPE כבר יש מיקומים בטקסס באוסטין ובפלנו, ליד דאלאס.
 
גם חברת ניתוחי המידע Palantir Technologies העבירה באחרונה את משרדיה  מפאלו אלטו קליפורניה לדנבר.
מרבית החברות הודיעו כי הן שוקלות להעביר  באופן קבוע עבודה למרכזי שירות  איזוריים כמו גם עבודה ביתית מרחוק. מה שיפגע גם הוא ב"צפיפות האוכלוסיה" בעמק הסיליקון של קליפורניה.