אוניברסיטת באר שבע למלחמה בסרטן ובשחפת

יום ג', 14 בספטמבר 2021

מאת משה שלו עורך ראשי SoftNews

 

אוניברסיטת באר שבע נרתמת למלחמה בסרטן ובשחפת .

הוקצו 55 מיליון דולר למחקר בינלאומי לפיתוח טכנולוגיות בתחומי בריאות האדם בהשתתפות אוניברסיטת  בן-גוריון בנגב.

16 קבוצות מחקר בינלאומיות נבחרו להשתתף בפרויקט שמטרתו פיתוח טכנולוגיות פורצות דרך לאפיון רקמות של חולי סרטן ושחפת. קבוצת המחקר של ד"ר אסף זריצקי מאוניברסיטת בן-גוריון בנגב תפתח שיטות חישוביות בכדי לגשר בין פעילות של חלבונים בתוך התא, התא הבודד וקבוצות תאים באמצעות תמונות מיקרוסקופיות של רקמות מחולים.

קרן המחקר 'Wellcome Leap', ארגון ללא מטרות רווח, מממנת תוכניות מחקר נועזות ולא שגרתיות בכדי להביא לפריצות דרך בתחומי בריאות האדם. מטרת הקרן לפתור בעיות בעלות חשיבות קלינית רבה שאף דיסיפלינה לא מסוגלת לפתור לבדה באמצעות מימון נדיב לקבוצות מחקר בינתחומיות. במסגרת זו הוענקו 55 מיליון דולר לתכנית 'Delta Tissue' המקדמת את טכנולוגיות העתיד עבור דיאגנוזה וטיפול מותאם אישית למחלת השחפת וסוגים מסוימים של סרטן השד וסרטן המח.

"מדובר בהזדמנות חד פעמית המאפשרת למעבדה להתקדם 10-15 שנים לעתיד מבחינת השילוב הייחודי של המערכות הביולוגיות, טכנולוגיות רכישת התמונה והחשיבות הקלינית. כתומך נלהב של מדע בין תחומי באמצעות שיתופי פעולה אני מתרגש ומצפה לראות עד כמה רחוק נוכל להתקדם במהלך שלוש שנות התכנית", אמר ד"ר זריצקי. "אם נגשים את מטרתנו, נוכל לחזות מראש את ההתפתחות העתידית של המחלה, להתערב בשלב מוקדם, באופן ממוקד ומותאם אישית תוך כדי הבנה עמוקה של המנגנונים המניעים את המחלה. אני שמח על ההזדמנות לקחת חלק בפרויקט כה נרחב ומשמעותי".

אתר המעבדה של ד"ר זריצקי: https://www.assafzaritsky.com/

חשבון הטוויטר של ד"ר זריצקי: https://twitter.com/AssafZaritsky