ציון לשבח לענפי הלוגיסטיקה בסיכום 2020

יום ג', 5 בינואר 2021

שנת 2020 הוותה אתגר גדול לענף הלוגיסטיקה ושרשרת האספקה בכלל. כל הגופים המסכמים אתגר זה מציינים את ההצלחה הגדולה של הענף שעמד היטב במבחן בהענות לצורכי השוק המשתנים עקב מגפת הקורונה והתאים את עצמו לתנאי התובלה, הסחר, האחסון, האריזה, המלאים והאספקה המשתנים.

מחקר שפורסם בימים אלה על הערכויות באירופה  בתחום התחבורה והלוגיסטיקה (T&L) מציין כי התחום ממשיך להיות מונע על ידי מיזוג בכל פלחי השוק - להגברת את היעילות, להרחבת הכיסוי הגיאוגרפי ולמשימות החדשות.
 
יותר גורמים אסטרטגיים משתמשים ב- M&A כדי להרחיב את נוכחותם בשרשרת האספקה ??(אינטגרציה אנכית), במטרה לספק 'one-stop-shops' ופתרונות מקצה לקצה עבור לקוחותיהם. התיאבון של חברות הון פרטי (PE) לרכישות גובר; משקיעים פיננסיים אלה מתמקדים במגזרי נישה בצמיחה גבוהה וביצועים הדורשים מודרניזציה וחשיבה מחודשת אסטרטגית.
 
צוין כי תחומי הביצוע הלוגיסטי (52%) ושירותי הלוגיסטיקה (34%) מהווים את החלק העיקרי בפעילות הסחר האירופית במסגרת T&L. תת-הסגמנטים הפעילים ביותר הם 1) תחבורה, 2) שילוח מטענים ו 3) לוגיסטיקה של ניהול קשרי ספקים וחוזים 4) מעבר להיי-טק, רובוטיקה ואוטמציה.
שחקנים בכל המגזרים משתמשים בטכנולוגיה כדי להוסיף ערך ולשפר את היעילות. יכולות טכנולוגיות ודיגיטליות כבר מהוות מניע חשוב  המודגש על ידי הגידול הרב בהשקעות הטכנולוגיות הקשורות ללוגיסטיקה.
נרשמה הצלחה בולטת בכל תחומי הדומיננטיות של אמזון והסחר האלקטרוני. אנשים סומכים יותר על קמעונאים מקוונים למשלוחים.
זה בסיס  מצוין  עבור אמזון, שכבר הייתה חלק גדול מחייהם של אמריקאים רבים, אך הפכה לחבל הצלה אמיתי עבור מוצרים בסיסיים כמו נייר טואלט וחיטוי ידיים. אמזון שכרה יותר מ -375,000 עובדים כדי לעמוד בקצב הביקוש, וברבעון השלישי רשמה רווח של 6.3 מיליארד דולר - לאחר שהוציאה 2.5 מיליארד דולר על עלויות הקשורות ל- COVID-19. 
ועוד אתגר:  מלחמת הסייבר. הפריצה למתקני ממשלת  ארה"ב ולחברות מסחריות עדיין נלמדת בכל העולם. סביר להניח שלא נדע את מלוא גודל הנזקים עד אמצע  2021. חלקים רבים בממשלת ארה"ב, כולל המחלקות לביטחון פנים מדיניות, מסחר ואוצר, כמו גם מכוני הבריאות הלאומיים, הושפעו מתוכנות זדוניות שהועברו באמצעות עדכון שנפרץ מרשתות ספקיות שירותי תוכנת ה- IT SolarWinds. התוכנה הזדונית תקפה גם את מיקרוסופט, שזיהתה פגיעה ביותר מ -40 לקוחות ממוקדים. 
אין ספק כי גם שנת 2021 תעמוד בסימן מלחמות הסייבר בין מדינות אויבות ומתחרים עסקיים.