גידול בהשקעות מיפן בהייטק הישראלי

יום ה', 23 ביולי 2020

מחקר  של חברת הראל-הרץ קובע כי במחצית הראשונה של 2020 חל גידול יחסי של 15% בהיקף ההשקעות היפניות בהייטק הישראלי. היקף ההשקעות היפניות השנה, במחצית הראשונה, הסתכמו בכ- 472 מיליון דולר לעומת 821 מיליון בכל השנה שעברה ו-412 מיליון במחצית הראשונה של 2019. במחצית הראשונה של השנה נמנו 25 השקעות לעומת 35 השקעות במחצית הראשונה של 2019 כך שחלק גדול מההשקעות היו גדולות מבעבר.

בהראל הרץ, שנחשבת לאחת המומחיות לשוק היפני, מביעים דאגה רבה מהמשך הסגר על המדינה שמונע ביקורים בישראל ולהיפך. אלחנן הראל מחברת הראל הרץ סבור שמחצית השניה של 2020 עשויה להיות מושפעת מהמשך הסגר התחבורתי לישראל וממנה, בצד התרומה החיונית בפעילותן של הקרנות היפניות המקומיות, ישנה דאגה בקרב ראשי החברות ביפן מאובדן השליטה במאבק בקורונה.

 

היפנים מתעניינים מאד בטכנולוגיה הישראלית וישנה הערכה רבה להיי-טק, אך העדר היכולת לפגוש את חברות המטרה, העדר האפשרות לבצע בדיקות במקום ולפגוש את השותפים המיועדים, מעכבת את הליך קבלת ההחלטות ביפן. יתרה מכך, חוסר הוודאות והעדר אופק של שיפור נוכח התעצמות הגל השני גורם לחברות יפניות בות להגביל את פעילותן מעבר לים, וישראל בכלל זה.

 

מחקר של חברת היעוץ הראל - הרץ אינבסטמנט קובע כי מראשית השנה נימנו 25 השקעות חדשות, זו אמנם ירידה של 10 השקעות לעומת המחצית הראשונה של שנה שעברה – שהיתה שנת שיא- אך מול הירידה במספר ההשקעות חל גידול של יחסי של 15% בהיקף ההשקעות.

 

סה"כ ההשקעות הזרות במחצית השנה הראשונה על פי דוח IVC ומשרד עורכי הדין ZAG-S&W (זיסמן, אהרוני, גייר ושות'), הסתכמו ב– 5,2 מיליארד דולר. יפן שמרה על כן על שיעור נכבד של 9% מכלל ההשקעות (לעומת כ-10% לעומת כל 2019)

 

זיו טטרוק מנהל תחום ה- IT בחברת הראל - הרץ מסר שהשינוי המובהק בדפוסי ההשקעות היפניות בישראל, הוא מעורבותן הגוברת של קרנות הון הסיכון היפניות המוצבות בישראל, קרנות כמו SBI -I J MAGENTA, CORRUNDUM. SOMPO והקרן הייעודית החדשה של קבוצת סומיטומו, אחראיות ל- 12 מתוך 25 ההשקעות שהושלמו השנה.

 

פילוח ההשקעות מצביע על שמירה על דפוסי ההשקעה משנה קודמת: 24% בתחום מדעי החיים, 28% בסייבר ואבטחת IT, פינטק ושרותים מכוונים 12%, תחום המוליכים למחצה משך 15% מההשקעות והיתרה הושקעה בתחום האוטומוטיב והמדיה.