איזה מכשירי 5G ניתן לקנות עכשיו בישראל

יום א', 9 באוגוסט 2020
 
לידיעת אלה שמאמינים שאנו קרובים  - בעקבות פרסום מכרזים לתדרים - להתקנת מערכת  5G - דור חמישי לסוללרי  מתקדם בישראל כדאי לקרוא:
איזה סמארטפונים כבר תומכים ברשת החדשה? האם זה יעלה יותר?
 
כנראה כבר בחודש הבא צפויות מפעילות הסלולר “להרים את המתג” ולאפשר את הגלישה ברשת החדשה. 
 
למכרז תדרי הדור ה-5 בסלולר ניגשו  3 קבוצות של מפעילות סלולר  שבסופו תיקבע חלוקת התדרים להפעלת רשת הדור ה-5: סלקום, גולן טלקום ואקספון ניגשו ביחד; פרטנר והוט מובייל ניגשו כקבוצה נוספת; ופלאפון – שניגשה לבדה.
 
שלב זה צפוי לארוך בין ימים ספורים או עד לסוף חודש אוגוסט, ובמהלכו צפויות החברות להתחרות על התדרים שישמשו את רשת ה-5G, בראשם, טווח ה-700 מגה-הרץ, שנחשב לאטרקטיבי ביותר, מכיוון שהוא האפקטיבי ביותר מבחינת התקשורת עם אתרי השידור.
 
כדי למקסם את הרווח של המדינה, משרד התקשורת איפשר למעשה לכל חברה לרכוש יותר מקבוצת תדרים אחת, וככה לגרום לקבוצות השונות להעלות את המחיר שהן מוכנות לשלם עבור הרישיון. אחרי שלבי התיחור הדינמי והסטטי, יוקצו התדרים לחברות הזוכות, ואלו יוכלו להפעיל את רשת הדור ה-5 שלהן, בהנחה שהן פרשו את הציוד הנחוץ ושידרגו את התשתיות שלהן בהתאם.
 
פלאפון ניצלה את ההזדמנות כדי להודיע חגיגית על השקת רשת ה-5G שלה ובעיקר על המוכנות שלה. פלאפון טוענת שהיא פרסה כבר מאות אתרים ברחבי הארץ ומוכנה להפעיל את הרשת לכל המאוחר ב-1 בספטמבר. פרטנר הייתה הראשונה להודיע כי היא השלימה את התקנת מתג הליבה החדש אשר יאפשר את הפעלת רשת הדור ה-5 שלה. על פי תנאי המכרז, כל קבוצת תקשורת תצטרך להקים בשנה הראשונה לפחות 350 אנטנות, כך שסביר להניח שנראה פרישה מוגברת כבר בשבועות ובחודשים הקרובים.
איזה  מכשירים תומכים כרגע ב-5G
 
כרגע לפחות, יש בארץ מספר מצומצם של מכשירים תומכי 5G, שזמינים לרכישה נכון למועד כתיבת שורות אלו: מכשירי ה-Mi 10 של שיאומי, ה-Poco F2 Pro של פוקופון (שהיא סוג-של-שיאומי) ומכשירי OnePlus 8 ו-8 פרו מגיעים כבר עם מודם אשר תומך בתדרי 5G שיופעלו בישראל.
 
סמסונג אמנם השיקה עתה  את הנוט 20, אבל בחברה מוסרים שמכשירי ה-Note 20 החדשים יגיעו בתצורת 4G, ורק בהמשך יושקו בישראל דגמי ה-5G.
בחודש הבא, צפויה להכריז אפל על מכשיר האייפון החדש, שצפוי לתמוך גם הוא ברשת ה-5G.
 
נראה כי כאשר חברות מפצלות בין דגמי 4G לדגמי 5G, העלות של המכשיר שתומך ב-5G תהיה גבוהה יותר מעלות המכשיר הבסיסי. 
 

בעולם מדרגים את עשרת המובילים ב-5G:

  1. סמסונג גלקסי S20 / S20 פלוס
  2. OnePlus 8 Pro
  3. סמסונג גלקסי נוט 10 פלוס
  4. Oppo מצא את X2 Pro
  5. מוטורולה אדג 'פלוס
  6. סמסונג גלקסי S20 אולטרה
  7. OnePlus 8
  8. סמסונג גלקסי S10 5G
  9. Sony Xperia 1 II
  10. שיאומי מי 10