ההסכם בין אורקל לטיקטוק הוא - Win-Win

יום ד', 16 בספטמבר 2020

 

אורקל- טיקטוק: הסכם פשרה שנושא פירות לשני השותפים החדשים.

שותפות עם אורקל, במקום מכירה, תאפשר לחברת האם בייטדאנס (ByteDance), להמשיך ולפתח את טיקטוק ללא סיבוכים עם הממשל האמריקאי, מה שיאפשר לה סיכוי משמעותי לערער את דואופול הפרסום המקוון של פייסבוק וגוגל.

כפי שפורסם לראשונה ב-SoftNews - http://www.softnews.co.il/news/cvgy-tgyh.html

התוכנית הראשונית היתה של אורקל היתה לרכוש במלואה את חברת טיקטוק.
 
בבייטדאנס חברת האם של טיקטוק, יודעים כבר הרבה זמן שהם מחזיקים ברשת חברתית מצליחה שזוכה לפופולריות משמעותית מחוץ לסין, שגדלה בקצב משמעותי מספיק על מנת לאיים על ההגמוניה של חברות ענק מבוססות דוגמת פייסבוק וגוגל.

 


 

נוצרה אחת האפליקציות הפופולריות ביותר בעולם כיום, כזו שאפילו מארק צוקרברג עצמו נאלץ להודות שהיא מהווה איום על פייסבוק.

 

לכן, כשטראמפ יצא למלחמה כוללת בבעלות הסינית על טיקטוק, בדרישה תחילה למכור את פעילותה בארה"ב, היתה זו מכה קשה לחברה. היא עמדה לאבד את הגישה לאחד השווקים החשובים בעולם, ונדרשה לבצע שינויים במבנה הבעלות שפירושם האפשרי הוא אבדן בפועל של השליטה באפליקציה המצליחה, אולי אפילו באלגוריתם המתקדם שלה.

 

טיקטוק - ארה"בטיקטוק - ארה"בצילום: רויטרס
 

 

למרות זאת, מחוסר ברירה, נראה היה שבייאדאנס מצייתת להוראה ומקדמת עסקה למכירת טיקטוק לחברה אמריקנית, כאשר מיקרוסופט היתה מועמדת מובילה. עד לפני שבועיים,

 

בתגובה הממשל בבייג'ינג הודיע שהוא מעדיף שטיקטוק תפסיק לפעול בארה"ב מאשר תימכר לחברה אמריקאית. ואז מיקרוסופט כאילו ויתרה על העיסקה והתגלה שבייטדאנס החליטה לזנוח את עסקת המכירה עם מיקרוסופט לטובת דיל אחר עם ענקית התוכנה אורקל. פרטי העסקה אינם ברורים, אך ככל הנראה לא מדובר במכירה פרופר. לדברי אורקל, היא תשמש כ"ספקית טכנולוגיה אמינה" (Trusted Technology Provider) של טיקטוק בארה"ב.

 

פרטי העסקה עדיין לא שוחררה, ומקורות אמרו ל-The Information שהם טרם גובשו סופית. מקור שמקורב לבייטדאנס אמר שההבדל העיקרי בין העסקה עם מיקרוסופט לזו עם אורקל נמצא בהסכמה של האחרונה שהיא לא צריכה לקבל לחזקתה את אלגוריתם המלצות הווידיאו של האפליקציה.

מטה אורקלמטה אורקלצילום: שאטרסטוק
 

 

המכשול העיקרי כרגע לאישור העסקה החדשה הוא ממשל טראמפ, אך מקורות אמרו לניו יורק טיימס ששר האוצר סטיבן מנוצ'ין ושר הסחר ווילבור רוס נוטים לקבל אותה. אם אכן יאשר הממשל את העסקה, יהיה זה כנראה ניצחון משמעותי לבייטדאנס, שהצליחה להימנע מהצעד ממנו חששה יותר מכל ולשמור על השליטה בכל הפעילות הגלובלית של טיקטוק, תוך שהיא מרגיעה את החששות של הממשל האמריקאי מהעברת מידע משתמשים לממשל הסיני ושמה סוף לסאגת האיומים והחרמות של טראמפ.

 

אורקל מציעה את  הדבר שהיא יודעת לעשות יותר מכל וזה לנהל מאגרי מידע ונתונים, ואבטחת המידע והנתונים של טיקטוק זו בדיוק הסוגיה שהטרידה את ממשל טראמפ. לפי וול סטריט ג'ורנל. בבייטדאנס מקווים גם לשבח את העסקה עוד יותר, באמצעות מעבר אפשרי של מטה טיקטוק לארה"ב והתחייבות לשכור 20 אלף עובדים חדשים – מהלך שיאפשר לטראמפ להשיג את העסקה כניצחון לו ולכלכלה האמריקאית. 

האנליסטים מוסיפים ומסבירים כי  שותפות עם אורקל, במקום מכירה, תאפשר לבייטדאנס להמשיך ולפתח את טיקטוק ללא סיבוכים או מגבלות משמעותיות, ולנסות לבנות אותה כחלופה אמיתית לפייסבוק, כזו שיש לה יתרון משמעותי בכך שהיא אינה חסומה לפעילות בסין.