איפה משתכרים הכי טוב

יום ש', 5 בדצמבר 2020
לפי נתונים חדשים של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה - השכר הממוצע בספטמבר עמד על 11,373 שקל, בהייטק הוא יותר מכפול.
 
לפי הלמ"ס, השכר הממוצע במשק טיפס ב-4.9% ביחס לשנה שעברה. בהייטק נרשמה עלייה אף חדה יותר. עוד בצמרת רשימת השכר: ענף המידע ותקשורת עם 24 אלף שקל.
 
בתחתית: שירותי אירוח ואוכל עם 4,571 שקל בלבד. ענף זה ספג גם את הפגיעה הקשה ביותר במספר העובדים בעקבות משבר הקורונה - צניחה של 38% בספטמבר
 
"המוזר" הוא שהשכר עלה על אף ואולי בגלל גל הפיטורים של עובדים זוטרים ששכרם נמוך.
 
וכך נרשמה  עלייה של 4.9% לעומת החודש המקביל בשנה שעברה (10,840 שקל). בין הסיבות העיקריות: פיטורים והוצאות לחל"ת של עובדים ששכרם נמוך. עם זאת, בחודש ספטמבר השכר הממוצע לשכיר ירד ב-1.6% לעומת החודש שלפניו. 
 
מסתבר כי ההי-טק ממשיך להיות הבוננזה בתחום השכר עם עלייה בשכר חדה יותר: שכיר בתחום הרוויח בספטמבר בממוצע 24,327 שקל, עלייה של 5.3% לעומת החודש המקביל בשנה שעברה וסכום דומה לחודש אוגוסט 2020 (24,251 שקל).
 
בלמ"ס מסבירים, כי נתוני מדדי שכר ותעסוקה מבוססים על דיווחים חודשיים של המעסיקים למוסד לביטוח לאומי. דיווחים על עובדים שנמצאים בחל"ת ועל עובדים שמקבלים דמי אבטלה מהמוסד לביטוח לאומי אינם נכללים במדדי שכר ותעסוקה. התפרצות מגפת הקורונה בחודש מרץ 2020 השפיעה הן על צמצום היקף העבודה במשק מבחינת מספר משרות השכיר והן על השכר הממוצע למשרת שכיר. 
 
נתוני השכר והתעסוקה כוללים את מספר העובדים שהועסקו באותו החודש וסך השכר המשולם להם. חישוב השכר הממוצע אינו מתייחס למספר הימים בחודש שבהם הועסק העובד. לכן בשל הסגר הראשון שהחל מאמצע חודש מרץ, חלה ירידה בשכר הממוצע למשרת שכיר באותו חודש. לעומת זאת, בחודש אפריל השכר הממוצע עלה מאוד כיוון שהעובדים שהוצאו לחל"ת או פוטרו מעבודתם הם לרוב עובדים ששכרם היה נמוך מהממוצע.
 
בצמרת רשימת הענפים בהם השכר הממוצע בספטמבר הוא הגבוה ביותר מלבד ההייטק נמצאים מידע ותקשורת עם 24 אלף שקל; אספקת חשמל ומים, שירותי ביוב וטיפול בפסולת עם כ-20 אלף; שירותים פיננסיים ושירותי ביטוח עם כ-18 אלף; מינהל מקומי ציבורי וביטחון וביטוח לאומי עם כ-17 אלף שקל. בתחתית הרשימה: אמנות בידור ופנאי עם 6,955 שקל ושירותי אירוח ואוכל עם 4,571 שקל בלבד.