מ-1 במאי ישראלי שישקיע בארהב יוכל לקבל אשרת עבודה

יום א', 14 באפריל 2019

שגרירות ארה"ב בישראל הודיעה כי החל מתחילת החודש הבא ניתן יהיה להגיש בקשה לוויזת המשקיעים היוקרתית E-2, המאפשרת לישראלים לשהות ולעבוד בארצות הברית , בכפוף להתחייבות כי השקעתם תיצור מקומות עבודה במשק האמריקאי.

קבלת אשרת 2 Eמותנית בעיקר בכך שמבקשה יוכיח שהוא מעמיד לרשות העסק שיפתח, הון עצמי בסכום מספק כדי להבטיח את מימון העסקתו בתקופת ההקמה וכן שהעסק יצור מקומות עבודה לאזרחים אמריקאים.

למעשה בינואר 2017 אישרה ממשלת ישראל את התקנות ההדדיות עם ארה"ב המאפשרות קבלת אשרת E-2 לישראלים שמעוניינים לעבוד בארה"ב ומסוג ב 5  לאמריקאים שירצו לעבוד בישראל על בסיס השקעה בישראל. היות ובישראל לא היה קיים מסלול של מתן אשרת עבודה לאזרח זר על בסיס השקעה היה צריך לתקן שורה של תקנות  וועדת הפנים של הכנסת נדרשה לאשרן.

 

"אשרות אלו יובילו לעידן חדש ביחסי המסחר בין ישראל ואמריקה. אני מאמין שמהלך זה יוביל לשיתופי פעולה בקרב היזמים הישראלים והאמריקאים ולשגשוג במשק הישראלי" מסביר עודד רוז, מנכ?ל לשכת מסחר ישראל- אמריקה.

 

את המהלך לקידום אשרות העבודה ההדדיות יזם וקידם בעשור האחרון עו"ד צבי קן תור, שותף במשרד עוה"ד קן תור & עכו, העומד בראש ועדת האשרות בלשכת המסחר ישראל אמריקה.

 

לדבריו, במונח השקעות מסחריות ניתן לכלול גם גם עיסקי מזון מכל סוג, מספרות, מוסכים, שרותים אישיים וכל עסק קמעוני בעל יחוד.  לשכת המסחר מתכננת לקיים מספר סמינרים על מנת להדריך את הגורמים שיביעו עניין להגיש בקשות לקבלת האשרות.

 

עד כה, ישראלים שרצו לקבל אשרה עבודה בארה"ב, גם לצורך פתיחת עסק, נאלצו לעמוד בתנאי סף מחמירים כגון הוכחת ידע ייחודי, הישגים יוצאי דופן, וותק תעסוקתי או דרישה מן המבקש להוכיח כי בעבר כבר  ביצע  סחר ממשי בין המדינות. 
אישור מתווה האשרה פותח דלת למשקיעים פרטיים וחברות אשר ישקיעו בארה"ב בכל תחום עסקי בהיקפים שיביאו ליצירת מקומות עבודה לעובדים אמריקאים.  בכלל זה חברות סטארט-אפ ישראליות, אנשי עסקים, יהלומנים, חברות שיווק, נדלן וגיוס הון.

 

לדברי קן תור,  התקנות אף יוצרות מצב בו לראשונה בהיסטוריה של ישראל, יוכלו רק אזרחי ארה"ב לקבל אשרת עבודה בישראל על בסיס השקעה, יוכלו להישאר בישראל לתקופה שמעל 63 חודשים, ובן הזוג יוכל לקבל אשרת עבודה כללית.

 

לדברי עו"ד צבי קן תור ישראל תהפוך למדינה ה- 40 עימה יש לארה"ב הסכם E 2.