מאבק "גורלי" במכרז האוצר לשירותי ענן

יום ד', 31 במרץ 2021
על הפרק מכרז "נימבוס" לאספקת שירותי ענן למשרדי הממשלה ולצה"ל; למכרז הגדול והמעניין מסוגו בישראל, בהיקף מיליארדי שקלים, ניגשו כל ענקיות הטכנולוגיה האמריקאיות הפעילות בישראל.
 
במסגרת זו נודע כי משרד האוצר החליט (זמנית?) לא להמשיך עם מיקרוסופט ואורקל בטענה של  תמחיר יקר ועתה נראה כי החברות המסתמנות כזוכות במכרז הן אמזון וגוגל.
 
ואילו בינתיים כאמור מיקרוסופט, ועמה אורקל, נדחקו החוצה.
 
הפרויקט לאספקת שירותי ענן לממשלת ישראל, שזכה לשם פרויקט נימבוס, יצא לדרך בתחילת 2020 והיקפו מוערך במיליארדי שקלים. יחד עם אספקת השירותים יידרשו הזוכות להקים בשטח ישראל אתר ייעודי לצורך זה, והן צפויות ליהנות לא רק מהכנסות שנתיות משמעותיות אלא גם מהסמכה  מצד ממשלת ישראל להפעלת שירותי המחשוב שלהן כאן  מול השוק המקומי והבינלאומי.
 
במעין הערת תגובה נמסר מחברת מיקרוסופט כי "מיקרוסופט תספק שירותי ענן לממשלות זרות".
ואילו במקביל אמזון מדווחת כי  חתמה על הסכם עם AllCloud ותשקיע 30 מיליון דולר במעבר חברות ישראליות לענן
 
אחת הסיבות  להוצאתה של מיקרוסופט מהמירוץ היא הדחייה הצפויה בהשקת הדאטה סנטר שלה בישראל. בינואר אשתקד הודיעה מיקרוסופט כי בכוונתה להקים מרכז אזורי ראשון לשירותי ענן בישראל (Cloud Datacenter Region), שפתיחתו צפויה ב?2021. אלא שעתה נודע ל"כלכליסט" כי פתיחתו הרשמית של אותו מרכז נדחתה ל?2022. הדחייה, ועתה גם ההפסד המסתמן במכרז, הם בבחינת מכה קשה למנכ"לית מיקרוסופט ישראל רונית אטד, שמונתה ב?2019 כמחליפתה של המנכ"לית הקודמת שלי לנצמן.
 
אתר משרד האוצר  מסביר כי האוצר רואה  את המכרז כמהפכה שתזרים לארץ השקעות נוספות מחברות הענק שניגשו אליו, ובהן גוגל, אמזון ומיקרוסופט
 
לפי אתר אגף החשב הכללי באוצר, פרויקט "נימבוס" נועד לספק התייחסות מקיפה ומעמיקה לאספקת שירותי ענן לממשלת ישראל. הפרויקט צפוי לכלול מספר רבדים שייתנו מענה הן ליצירת היערכות לאספקת שירותי הענן בפועל, והן לגיבוש מדיניות ממשלתית בנושא, העברת שירותים לענן וביצוע בקרה ואופטימיזציה של הפעילות בענן. המכרז שמתקרב עתה לשלבי הכרעה עוסק ברובד הראשון והמרכזי של הפרויקט, שיצא לדרך בינואר 2020 ומיועד לאספקת שירותי ענן על פלטפורמה ציבורית.