חששות אי כושר לגבי מחשבי ווינדוס עם מעבדי סמארטפונים

יום ג', 28 בנובמבר 2017
 
העיתון הכלכלי  "כלכליסט" מדווח כי נתוני בדיקות תוכנת ניטור ביצועים שדלפו לרשת חושפים שאסוס מפתחת לפטופ שיתבסס על מעבד הסנאפדרגון 835 של קוואלקום. ואולם, המחשב הזה בקושי מצליח לסחוב את כובד משקלה של מערכת ווינדוס 10 פרו
 
מיקרוסופט מתכננת לקדם מחשבי ווינדוס 10 שיתבססו על מעבדי ARM של סמארטפונים - מה שיאפשר להוזיל את המחשבים ולהאריך משמעותית את זמן הסוללה. עתה, נראה שיהיה לכך מחיר, בדמות הביצועים ומהירות הפעולה.
 
נתוני בדיקות ביצועים שהגיעו לידי האתר הגרמני Winfuture מראים פעולה איטית ביחס למעבדי x86 סטנדרטיים, שמריצים את ווינדוס 10 כיום. הבדיקות נעשו על בסיס לפטופ חדש של אסוס שטרם נחשף ונקרא TP370QL.
 
המחשב מבוסס על מעבד הסנאפדרגון 835 של קוואלקום, שמניע את רוב סמארטפוני העילית בשוק.
 
הדגם שנבחן מריץ את ווינדוס 10 פרו, ומציג ביצועים חלשים מאוד, אם כי מדובר בתוכנה שמדמה עומסי פעולה ולא בשימוש בפועל. בעוד סמארטפונים שמריצים מעבד זהה מספקים ציון ממוצע של 2,200 עבור ליבה בודדת ו-7,700 כששמונה הליבות פועלות יחד, המחשב החדש הציג ציון של 889 לליבה בודדת ו-3,174 לכל הליבות; אלו ביצועים שמשקפים פעולה איטית במיוחד, בצורה שתגביל את מה שניתן יהיה לעשות עם המחשב בפועל.
 
מיקרוסופט וקוואלקום משתפות פעולה בקידום מחשבי ARM, במטרה להתחרות בקטגוריית המחשבים המוזלים למערכות החינוך (בה מתחזקים מחשבי הכרומבוק של גוגל), לסטודנטים ולארגונים.
 
מוקדם יותר השנה אמר בכיר בקוואלקום שלנובו, HP ואסוס הן מהראשונות שיציגו מחשבי ווינדוס מבוססי ARM, אם כי לא הוצגו לוחות זמנים להשקתם. לפי הערכות, מחשבי ARM יופיעו בהמשך השנה ומחיריהם יעמדו על פחות מ-200 דולר.
 
יתכן שמיקרוסופט מייעדת עבור המחשבים האמורים מערכת הפעלה שונה - ווינדוס 10S. גרסה זו קלה ויעילה בהרבה מ-10 הרגילה ומותאמת לעבודה עם מעבדי מובייל, אך כוללת שורת מגבלות שיפסלו אותה לשימוש בארגונים רבים. בין היתר, אין לה יכולת להריץ תוכנות שאינן מחנות מיקרוסופט - מגבלה שהיתה קיימת גם בווינדוס 8 RT הכושלת, ופגעה במכירות המחשבים שהתבססו עליה.