המדינה תשקיע 2.5 מיליון שקל בפיתוח ערים חכמות

יום ד', 18 ביולי 2018

 

תוכנית לאומית חדשה לקידום טכנולוגיות בתחום ערים חכמות יוצאת היום לדרך בהובלת משרד הכלכלה, משרד הפנים וישראל דיגיטלית.

CITYZOOM   ערים חכמות בישראל' היא קהילה שתנגיש לרשויות בישראל ובעולם חברות סטארטאפ שיכולות לפתור בעיות במרחב העירוני. במסגרת התוכנית יוקם מאגר מידע של בעיות וצרכים עירוניים אליו תוכל לפנות כל רשות מקומית, ולחפש שידוך בקרב סטארטאפים טכנולוגיים. המאגר יתעדכן גם מערים מובילות בעולם (שיקגו, לונדון, ניו יורק וברצלונה) וגם ממחקרים אקדמיים מובילים.

בזירת הסטארטאפים, תפעל היוזמה להגדיל את מספר החברות הישראליות בתחומים מערכות ניהול עיר מבוססות ביג דאטא, הגנה על תשתיות עירוניות ממתקפות סייבר, תשתיות WIFI, מערכות ניטור לשעת חירום, תחבורה וחניה חכמה, שירותים לתושב, פתרונות לגיל השלישי ועד חקלאות מדייקת לשטחים ציבוריים. כך, תגדיל הקהילה גם את היצע החברות העוסקות בתחום, וגם את הביקור מצד ערים בארץ ובעולם.

תחום ערים חכמות בישראל עדיין לא מימש את הפוטנציאל הגלום בו, הסיבות נעוצות בעובדה כי הרשויות המקומיות בישראל מהוות שוק קטן מדי ליזמי טכנולוגיה, אך גם בשל ריבוי הרשויות המקומיות (255) והקושי ליישם מדיניות ארוכת טווח בנושאים מוניציפאליים הקשורים למשרדי ממשלה רבים. חוסר נגישות ועודף בירוקרטיה מביאים לכך שטכנולוגיות כחול לבן "בורחות" מישראל.

מרכיבי התוכנית:

  • מיפוי צרכי רשויות מקומיות  בארץ ובעולם, הקמת דאטא בייס לשיתוף פעולה למציאת פתרונות יחד עם החברות הרב לאומיות היושבות בישראל.
  • תוכנית עידוד רשויות מקומיות להחדרת סטארטאפים לעבודה השוטפת של העירייה, הכשרות מנהלים ברשויות וביצוע פיילוטים לבדיקת מוצרים חדשים.
  • עידוד יזמים טכנולוגים להטמעת מוצריםברשויות בישראל בטרם יציאתם לשוק העולמי, יצירת ערי ניסוי בדגש על פריפריה גיאוגרפית וחברתית.
  • הקמת פורום אקדמי מחקרי בין אוניברסיטאי בהובלת המכון לחקר שלטון מקומי באונ'תל אביב שיעודד חוקרים לעסוק בפתרונות עירוניים, הפורום החל בשיתוף פעולה ייחודי עם אוניברסיטת סטנפורד.
  • ועידה שנתית בינלאומית בתחום ערים חכמות שתיערך בחודש מרץ 2019 בישראל בהשתתפות דוברים מהעולם.