העובדים המבוקשים והשכר המוצע

יום ב', 22 באוקטובר 2018
 
השכר הממוצע בתחומי התוכנה בהייטק עמד על 28,163 שקל בחודש ברבעון השלישי, כמעט ללא שינוי מהממוצע ברבעון הקודם, אך עלייה של 6% בהשוואה לרבעון המקביל אשתקד, כך על פי נתוני חברת see.V, המתמחה בגיוס טאלנטים בתחומי התוכנה לסטרטאפים ולחברות הייטק.
 
לפי נתוני חברה זו המובאים ב"כלכליסט"  העובדים המבוקשים ביותר בהייטק הישראלי הם מפתחי האלגוריתמים שניצבים בראש טבלת השכר עם שכר ממוצע של 33 אלף שקל לחודש, עלייה של 6% ביחס לרבעון הקודם. הם נהנו גם מעלייה של 20% בכמות המשרות שנפתחו ברבעון האחרון. אחריהם בטבלת השכר נמצאים מפתחים ב-Java עם שכר של 30,500 שקל - ירידה של 5% ביחס לרבעון הקודם. הירידה בשכרם של מפתחים ב-Java מגיעה לאחר זינוק של 7% בשכרם ברבעון הקודם. עוד נרשמה עלייה של 3% בשכרם של מפתחי Python ל-30 אלף שקל בחודש.
 
כמו-כן, בהמשך למגמה ברבעון הקודם, מפתחים ב-Java ומפתחים ב-Python שומרים על מקומם בפסגת התחומים המבוקשים עם יותר מ-100 משרות חדשות בכל תחום שנפתחו במהלך הרבעון השלישי. תחומי אבטחת הסייבר ומקצוע ה-DevOps עדיין נמנים על המקצועות המבוקשים, אבל הם נכנסו למיינסטרים, ולכן אין גידול משמעותי בביקוש. "כיום, אנשי מקצוע בתחומים אלה הם חלק מפעילות שגרתית של סטארטאפים רבים".
 
 
40% מהמועמדים חותמים על חוזה תוך 3 שבועות
 
 
על פי נתוני חברת see.V, מועמדים מבוקשים במיוחד, דוגמת בוגרי יחידות צבאיות, או מפתחים בעלי ניסיון בתחומים מבוקשים, זוכים בממוצע להתעניינות מצד כ-20 חברות במהלך החודש הראשון לחיפוש העבודה. ובסוף התהליך יקבלו מספר הצעות עבודה. "על מועמדים כאלה החברות ממש נלחמות". 
 
 החברה ערכה גם השוואה בין ציפיות השכר של המועמדים לבין השכר בפועל. ב-61.5% מהמקרים השכר בפועל תואם או גבוה יותר מציפיות השכר של המועמדים לפי החלוקה הבאה - ב-42.5% מהמקרים השכר בפועל הוא בטווח ציפיות השכר של המועמדים. ב-19% מהמקרים הוא אפילו גבוה יותר. זה קורה במיוחד בתחומים מבוקשים כמו פיתוח אלגוריתמים. על פי נתוני המחקר, השכר בפועל של מפתחי אלגוריתמים היה גבוה ב-11% מציפיות השכר של המועמדים".