סאני תפטר עובדים

יום ד', 20 בנובמבר 2019
 
הנסיגות במכירות של סמארטפונים - בעיקר היוקרתיים - מתורגמות גם לצמצומים בענף.
עכשיו, למרות מאזן סביר שרשמה חברת סאני תקשורת, היבואנית הרשמית של סמסונג בארץ ברבעון השלישי עם הכנסות שיא של 330 מיליון שקל, עלייה של 4.4% לעומת הרבעון המקביל, היא מודיעה על צמצומים.

הרווח הגולמי של סאני דווקא ירד ברבעון השלישי ב-22% ל-33 מיליון שקל (10% מההכנסות), וזאת בשל שינוי בתמהיל מכירות המוצרים וקיטון במכירת החלפים והמוצרים המשלימים. מסיבה זו צנח ברבעון השלישי גם הרווח הנקי המיוחס לבעלי המניות ב-54% ל-7.2 מיליון שקל.

יו"ר סאני ובעל השליטה בחברה-האם, לפידות קפיטל, יעקב לוקסנבורג, אמר ל"כלכליסט" כי החברה נערכת לצעדי התייעלות: "עד עכשיו השקענו בנתח שוק, ומשהגענו ליעד, נשקיע מאמצים ברווחיות וזאת על ידי התייעלות וקיצוץ בהוצאות ישירות ועקיפות, כולל צמצום משרות עודפות".

כאמור סאני רשמה צניחה של 54% ברווח הנקי. בינתיים היא מחזיקה בחוזה עם 
סמסונג על ההפצה עד לסוף 2024. נראה כי גם סמסונג דואגת למכירות היורדות בצד הגבוה ונוטה לייצר במיקור חוץ 60 מיליון סמארטפונים זולים.
 
סאני תקשורת משמשת כמפיץ מורשה של טלפונים סלולריים ואביזרים נלווים מתוצרת סמסונג הקוריאנית ללקוחות שאינם מפעילים סלולריים בישראל. ההסכם הנוכחי עם סמסונג היה אמור להסתיים בסוף 2020. ההסכם, שכלל עד כה מכשירי סלולר, טאבלטים ושעונים חכמים, יכלול לראשונה גם יבוא לפטופים. בנוסף, ההסכם כולל פתיחת עשר חנויות חדשות, שתיים בכל שנה, כאשר סמסונג תשתתף בהוצאות ההקמה. ההסכם המקורי בין סאני לסמסונג נחתם עוד בימי שליטתו של אילן בן דב, ב?27 בפברואר 2001. ההסכם האחרון בין הצדדים נחתם ב?2015 ומאז התחדש מדי שנה. זו הפעם הראשונה שההסכם מתחדש לחמש שנים.
 
לסאני 22 סניפים של סמסונג ברחבי הארץ ומעל 600 נקודות מכירה. החברה מעסיקה 254 עובדים. מכשיריה של סמסונג מהווים כ?57% משוק הסלולריים בארץ, כאשר סאני אחראית ל?55% מהמכירות. החברה מדווחת כי היא מוכרת כ?700 אלף מכשירים בשנה, כששאר המכירות מתבצעות על ידי חברות הסלולר וביבוא מקביל בשוק החופשי.
 
במהלך אוגוסט נכנסה החברה גם לתחום שירותי הסלולר, כמשווקת של HOT mobile, והציעה לראשונה חבילה בנפח 50 ג'יגה במחיר של 14.90 שקל לחודש שהובילה לטלטלה בשוק וגררה אחריה ירידות מחירים של חלק מהמתחרות.