פיגור ישראלי באימוץ ענן היברידי

יום א', 21 במרץ 2021

 

מאת משה שלו עורך ראשי SoftNews

 

דוח מצב הענן הארגוני ה- 3 (ECI) שמציגה חברת נוטניקס מציג את מצבה של ישראל והפערים ביחס למדינות אחרות בעולם בנוגע לאימוץ טכנולוגיות ענן כיום ובעוד 5 שנים. בין החסרים: פיגורים באבטחת מידע וחוסר במומחים אלה  הם שני החסמים העיקריים לאימוץ הענן
 
נוטניקס  פרסמה את דוח מצב הענן (ECI – Enterprise Cloud Index) השנתי ה- 3. 
מסקר ECI של נוטניקס עולה כי כמו מקביליהם בעולם (87%), גם בישראל אחוז גבוה (76%) ממקבלי ההחלטות רואים בענן ההיברידי את מודל ההפעלה האידיאלי לארגון שלהם. עם זאת, שיעורי האימוץ בישראל צפויים להיות נמוכים יחסית. רק 26% מהמשיבים צופים אימוץ של ענן היברידי עד שנת 2025, נתון נמוך משמעותית משיעור האימוץ העולמי של 49%. 
 
גם כאשר בוחנים את המצב הנוכחי, למשיבים מישראל יש פערים גדולים להשלים בכל הנוגע לרמת השימוש שלהם בתשתית ענן גמישה. בעוד בישראל 28% ממחלקות ה- IT עדיין מפעילות מרכזי נתונים מסורתיים, בעולם 18% בלבד מפעילים מרכזי נתונים מסורתיים.
 
במהלך 5 השנים הקרובות, משיבים בישראל מתכננים להוציא לפנסיה את מרכזי הנתונים המסורתיים שלהם.  אך בעוד הם מצפים לבצע גידול מסוים באימוץ הענן ההיברדי, רוב ההשקעה צפויה להתמקד במודל IT מעורב - המשלב מרכזי נתונים מסורתיים לצד מודלים שונים של ענן – ללא אינטגרציה ביניהם. 
 
רק 40% ממנהלי IT ביראל צופים לאמץ את המודל המעורב – וזו תחזית שונה מאוד מהמגמות שעולות מהמשיבים לסקר הגלובלי, שם הטמעות של מודל מעורב בעולם צפויות דווקא לצנוח ב- 8% עד 2025.
 
במחקר צוין כי ייתכן שניתן למצוא אחת מהסיבות להבדלים בקצב אימוץ הענן ההיברידי ישראל בהשוואה לעולם במוטיבציה של הישראלים לאימוץ טכנולוגיות. בכל המדינות שנסקרו, הגורם המוביל לשינוי במודל הפעלת ה- IT היה קבלת שליטה טובה יותר על השימוש במשאבי ה- IT (58%). עם זאת, משיבים בישראל בחרו בגורם הזה בהשפעה נמוכה בהרבה (33%), כשהם מעניקים חשיבות גדולה יותר ליכולת להגביר את הגמישות ואת המהירות כדי לענות על דרישות עסקית, וכן לשיפור אבטחת המידע.
 
במקביל, ברוב הקבוצות שנסקרו, "חסכון בעלויות" היה מרכיב בעל חשיבות פחותה בשיקולי המעבר לענן. אך בישראל הוא זכה לאזכור בשכיחות גבוהה יותר. 4 מתוך 10 משיבים בישראל (40%) ציינו את החסכון בעלויות כאחד היתרונות שמצפים לקבל מתשתית ענן. זאת בהשוואה לקצת יותר מרבע מהמשיבים ב- EMEA ובעולם. 
 
בין האתגרים המרכזיים שציינו המשיבים בישראל לגבי המעבר וההפעלה של ענן היברידי נמצאים אבטחה (54%) וכישורים חסרים בצוות הפנימי (54%). לדוגמא, בעוד כלי ניהול חוצי 
פלטפורמות ענן עדיין נמצאים בשלבי הבשלה, מחלקות ה- IT זקוקות לכישורים וניסיון מקצועי בניהול ענן שכרגע מאתגר עבורם למצוא. בתוך כך, חצי מהמשיבים מישראל דיווחו כי חסרים להם מומחי ה- IT  הנדרשים כדי לנהל סביבות ענן היברידי (46%),