ה- OECD על כשלי ממשלת ישראל במשבר הקורונה

יום ה', 24 בספטמבר 2020

 

דו"ח מפורט של ארגון המדינות המפותחות - OECD ממקם את ישראל בראש רשימת המדינות שנכשלו בטיפול במגםפת הקורונה (יחד עם ברזיל וארצות הברית)
 
הדו"ח מציין ירידה בתוצר הלאומי הגולמי בשיעור של 29 אחוזים ו-21 אלף נדבקים למיליון  תושבים.
 
הנפילה בתחום הכלכלי בולטת לעומת מה שהיה בתחילת השנה. נכון לינואר 2020, המשק הישראלי צמח בקצב של כ?3% עד 3.5%. קצב נאה אחרי עשור שלם של צמיחה, עם אבטלה בשפל של כל הזמנים. משק ללא אינפלציה אחרי שנים רצופות של צמיחה בשיעורי התעסוקה, עם עודף עתק ומתמשך בחשבון השוטף, ועם מנוע צמיחה חזק ביותר: יצוא שירותים לרבות ההיי?טק. אלה זינקו בין 2015 ל?2019 ביותר מ?50%.
 
מצד הבריאות ראש הממשלה בנימין נתניהו הסביר בשלהי 2018 את תפיסתו: "ההשקעה שלנו בבריאות היא 7.5% מהתמ"ג ומקבלים תוצאות מדהימות. כשלוקחים את הגרף הזה - השקעה בבריאות בציר אחד ובציר השני תוחלת חיים או ניהול מחלות - אז ישראל היא לא במקום הראשון בעולם, אבל כמעט במקום הראשון בעולם", הסביר נתניהו.
 
אך ניתוח ה-OECD מגלה כי ההרעבה המתמשכת של מערכת הבריאות מכה בכל עוצמתה בעתות משבר. כשמוסיפים לכך את המבנה החברתי במדינת ישראל תמונת הכישלון הבריאותי בהירה יותר. בתוך ישראל יש שלוש קבוצות הסובלות מפערים אדירים ביניהן: 70% - יהודים לא חרדים, 20% - ערבים, ו-10% - חרדים. הניתוק והפערים בין הקבוצות האלו זינק מזה עשורים. רק שלשום חשף פרופ' רוני גמזו בקבינט הקורונה כי שיעור הבדיקות החיוביות מסך הבדיקות עמד על 9.7% בקרב האוכלוסייה הכללית ועל 27% בקרב חרדים - פי 3 כמעט. ההטרוגניות הישראלית ומלחמות השבטים שבתוכה החלו לגבות מחיר. טובת הכלל נדחקת לשוליים ואת מקומה תופסים אינטרסים של קבוצת לחץ כזו או אחרת.
 
בשורה התחתונה מציין דו"ח OECD כי לאחר עשור של צמיחה איתנה שהעלתה את התעסוקה והרווחה,  מגפת ה- COVID-19 דחפה את ישראל, כמו רוב המדינות, לזעזוע כלכלי קשה, והוסיפה בעיות ואתגרים ארוכי שנים.
 
בסקר הכלכלי האחרון של ישראל, ה- OECD אומר כי התמיכה הממשלתית בהצלת אנשים ועסקים מהפסדי הכנסה צריכה להימשך ולהיות מותאמת עם התפתחות המצב הבריאותי והכלכלי. הדרכה וסיוע בחיפוש עבודה יסייע לאלה שאיבדו מקום עבודה למצוא חדשים תוך שיפור החינוך והתשתיות והגברת התחרות יחזק את ההתאוששות.
 
"בעשר השנים שחלפו מאז הצטרפותה ל- OECD, ישראל הורידה את אחוז האבטלה שלה, העלתה את רמת החיים והפחיתה את החוב הציבורי ", אמרה הכלכלנית הראשית של ה- OECD, לורנס בון. "ישראל צריכה להמשיך במאמציה להגן על אנשים וחברות, להחיות את הצמיחה ולהימנע מהמשבר המחמיר אתגרים מרכזיים ומצב של אי-שוויון גבוה ופערים בפריון בין המגזרים ההייטקיים והמסורתיים."
 
עם חוסר הוודאות לגבי הנגיף שעדיין גבוה והביקוש העולמי חלש, הסקר מציג רק התאוששות הדרגתית של צמיחת תוצר אפסית בשנת 2021, לאחר ירידה של 6% בשנת 2020. האבטלה אמורה להישאר כפולה מעל רמות לפני המשבר. 
בתרשים - שינויי התל"ג ובתעסוקה