נהגים ונהיגה במבחן הקורונה

יום א', 19 ביולי 2020
האם  הבידוד של משפחות שלמות וישיבה מתישה בבית, עלולים לשבש את התנהגות הנהגים אם תותר תנועה חופשית של כלי רכב מכל הסוגים לכל המקמות?
 
מחקר שנערך בנושא זה מציין כי  "זה כמו לרכוב על אופניים. אתה אף פעם לא שוכח איך לנהוג במכונית ברגע שאתה עושה את התרגול וצובר ניסיון. אבל כמו כל דבר בחיים, הסרת משהו משגרה יומיומית יכולה לגרום למיומנויות או ל"תנועת חלודה". נהיגה, על פי מחקר חדש, אינה חסינה.
 
חברת Reviews.com דגמה מעט יותר מ -1,200 נהגים עם גילאים משתנים ופיצול  של גברים ונשים כדי לראות איך הם מרגישים כשנהגו במכונית לראשונה בארבעת החודשים האחרונים בגלל מגיפת נגיף הקורנה. המדגם נמצא בצד הקטן יותר, אך הוא עדיין עשוי לספק תמונת מצב להרבה נהגים אחרים  כשמדלגים לרכבם מחדש.
 
מבין 1,207 הנשאלים, 28% מהם אמרו שהם חשים "המומים" ו"הגזימו יתר על המידה "כשחזרו להרגל נהיגה רגיל לאחר חודשים של נעילה והתרחקות חברתית . אמנם היה מעט הבדל בין גברים לנשים, אך בעיקר הגיל של אדם השפיע על תגובתם."
 
אנשים מעל גיל 65, 40% מהנסקרים אמרו שהם חשים המומים "מאוד" בזמן הנהיגה. לעומת זאת, מרבית הנשאלים בגילאי 18-35 אמרו שהם רק חשים המומים "מעט", או שלא חשו שום שינוי מאז שנסעו בפעם האחרונה. ככל שהדרך או הכביש המהיר יותר עמוס, כך גם אדם מרגיש המום.
 
כמה נשאלים אמרו ל- Reviews.com כי "גירוי זעזוע" יתר נעלם לאחר כשבוע של נהיגה שוב באופן קבוע. שוב,
 
החוברים מציינים שמדובר במדגם קטן, אך ככל הנראה התמונה הרחבה תכלול יותר קריסות תנועה או תקלות ברחבי ארה"ב. ערים רבות דיווחו על עלייה בנהיגה או בזריזות פזיזות גם במהלך צעדי הנעילה המחמירים ביותר בארצות הברית. עומסי התנועה צנחו בצורה חדה במהלך חודש אפריל, וספציפית, וכמה נהגים ניצלו בבירור את המצב ל"חרקות בכביש".