הממשלה מפקירה את "הקטר הלאומי"

יום א', 17 בינואר 2021

מאת משה שלו עורך ראשי SoftNews

במכתב מיוחד דורשים מנהלים בכירים בתעשיית ההייטק מראש הממשלה ומשר האוצר "במקום להתאגאות בלי כיסוי" - לסייע מיידית לחברות ההי-טק בכל מה שנוגע לתחום היצוא

המנהלים ןבהם גם ראשי קרנות הון סיכון טוענים כי ללא צעד כזה "תקופת המשבר שבה מצוי המשק הישראלי רק תלך ותחריף משום שלמעגל האבטלה יתווספו מאות אלפי מפוטרים, מעבר לאלה שכבר איבדו את מטה לחמם במשבר הקורונה".  

על המכתב חתומים תומר בר זאב, מנכ"ל איירון סורס; אור עופר, מנכ"ל SimilarWeb; אורן קניאל, מנכ"ל AppsFlyer; רון יקותיאל, מנכ"ל Kaltura; היזם זוהר לבקוביץ'; משה ליפסקר, מנהל הפעילות של imperva ישראל; מודי רוזן, שותף מנהל בקרן אמיתי; גל גיטר, שותף מנהל בקרן ההשקעות ibex; שחף שקוף, מנכ"ל chegg Israel; רוני זהבי, מנכ"ל Hibob; תום לבנה, מנכ"ל Verbit; ערן בן-שושן, מנכ"ל Bizzabo; רז רודטי, מנכ"ל Razor Labs; אלון רוזנטל, מנכ"ל WhizzCo.

 

"לצערנו, למרות הקונצנזוס אודות חשיבות ותרומת היצוא הישראלי למשק, ובכלל זה תעשיית ההייטק, ישראל עומדת לאבד קטר מרכזי זה הודות לאדישות ולזלזול של ממשלת ישראל על מוסדותיה הכלכליים. קצב שחיקת הדולר יביא להשלכות קשות, חלקן מיידיות ואחרות ארוכות טווח. הנתונים מלמדים כי רק בשבוע החולף איבד הדולר 2.5% מערכו, נתון המצטרך לירידה של 10% בשנה האחרונה. המשך מצב זה יאלץ את מרבית התחומים הנשענים על יצוא מוצרים וידע לנקוט פיטורי עובדים כבר בתקופה הקרובה, ולאורך זמן אף להעביר מרכזי פיתוח ויצוא לחו"ל".

 

"היתה התחייבות ל?3.6"

 

במכתב נאמר עוד: "אנו תוהים, מדוע המדינה יושבת מנגד? מדוע אינכם מציגים תוכנית חירום להצלת היצוא הישראלי? האם צריך לחכות לאסון כלכלי משמעותי כדי לנסות ולמצוא פתרון? במקום להקים ועדת חקירה אחרי משבר כלכלי נוסף, עדיף למנוע את האסון מראש".

 

"ברור לכל בר דעת ששער הדולר הנוכחי וההתרסקות שלו מקשה מאוד על יצוא ההייטק, שהוא מהיצואנים הבולטים והחזקים במשק", אומר היזם הסדרתי זוהר לבקוביץ' בשיחה עם "כלכליסט". "לפני שנתיים, כשגייסתי כסף לחברה האחרונה שהקמתי, לייט, שער הדולר היה גבוה, באזור ה-4 שקלים, והנגיד התחייב שלא ייתנו לדולר לרדת מתחת ל-3.6. התחשיב שלנו מתבסס על שער מסוים כי בסוף ההוצאות שלנו שקליות. כך היום יש לי 25% פחות ממה שהיה לי בהתחלה. אנחנו בסדר, אנחנו חברה חזקה, אבל השער הזה גומר את הסטארט-אפים, בעיקר לאור העובדה שהמשכורות בהייטק עלו בשלוש שנים האחרונות ב-15%".