מצעי המפלגות להיי-טק - התחייבות ממשית או כלאם פאדי (מילים ריקות)?

יום ה', 11 במרץ 2021

 

מאת משה שלו עורך  ראשי SoftNews

בניגוד למפלגות הסקטורליות - כמו הדתיות- מנסים מצעי המפגלות הגדולת לכסות "עולם ומלואו". בעיקר בסיסמאות לא מחיבות. ואצל הליכוד שיבוח ללא הפסקה של נתניהו במצע שכולו מאמר בחירות בשיבוח עצמי.

שטח מרכזי ומוביל בכלכלה ובמשק הישראלי -ההיי-טק מוזכר ומטופל בקלישאות לא מחייבות ולא מתוקצבות כמו נשכח "הקטר המוביל" של המשק הישראל.

בולט לטובה המצע של יש עתיד בתחום זה:

המצע מציין בגלוי  כיצד "הפער בין שכבות נרחבות בפריפריה בעיקר ליתר האוכלוסייה הולך ומתעצם. מגפת הקורונה המחישה ביתר שאת את חשיבותו של נושא זה ואת הצורך האקוטי שלכל אזרח במדינה תהיה גישה למחשב ולהתקן קצה אחר וכן ויכולת או ידע להפעילו, כדי לצרוך שירותים, כדי ללמוד, כדי לקבל מידע ולתקשר עם העולם שבחוץ ולהמשיך להיות אזרח פעיל ויעיל, גם במציאות מורכבת.

אנו מאמינים כי יש בהנגשת חדשנות וטכנולוגיה והגברת היכולת לעשות שימוש במחשב ובאינטרנט כדי להשפיע באופן ישיר ומיידי על שלל היבטים בחיי כל אזרח.

כך למשל היכולת לצרוך שירותי בריאות דיגיטליים מרחוק, לקבל מידע רפואי ולהתעדכן; היכולת לקבל שירותי חינוך והשכלה, ללמוד מרחוק ולגוון מקורות מידע; היכולת להיות צרכן מיומן, להשוות מחירים ולרכוש מוצרים ושירותים באופן מקוון; היכולת להתפרנס ולהעניק שירותים בתשלום בסביבה הווירטואלית; היכולת לנהל כספים ומידע פיננסי ולצרוך שירותי בנקאות באופן נגיש; היכולת למצוא תעסוקה באופן מגוון המאפשר התניידות ממקום עבודה למשנהו". במצע חסרות הצעות קונקרטיות יותר לתיקון המצב בתחומי הרחבת מערכת החינוך, תקציבים, והעדפות לשכבות החלשות.

מפלגת ימינה

"הייטק יזמי הסטרטאפים ועובדי ההייטק הם האבות המייסדים של "אומת הסטארט-אפ" הישראלית. הם מעניקים לישראל כבוד, עוצמה מדינית וכלכלית, ומייצרים אלפי מקומות עבודה והכנסות עצומות לאוצר המדינה.

כאן מפלגת ימינה מפרטת מחוייבות יתר:

"נגן על ה"אתרוג" הזה בכל כוחנו מפני שינויים לרעה בחוקי המס או דיני האופציות, בדיני העבודה, מרגולציה מיותרת או מחמדנות ממשלתית. נילחם בבריחת המוחות הגורמת למשק הישראלי לאבד בכל שנה כוח אדם משמעותי וידע רב הנצבר מחוץ לישראל.

נבקש לייחד לעניין זה תכנית ממשלתית אשר תתמרץ עובדים איכותיים לחזור לישראל, הן לתעשייה והן לאקדמיה, לאחר פרק זמן קצר של מספר שנים בודדות בחו"ל. נתמרץ חברות מסחריות לאמן כוח אדם איכותי בתחום ההיי טק תוך מתן הטבות מס כנגד הוצאותיהם על הכשרת עובדים. תכניות אלה יתרכזו באוכלוסייה החרדית והערבית אשר חלקן בתעשיית ההייטק קטן מחלקן באוכלוסייה. נפעל לטובת פתיחת צוואר הבקבוק המרכזי בהייטק הישראלי שהוא החוסר במהנדסים מעולים". 

מצע הליכוד

בעיקרו מאמר משבח את נתינהו ופעילותו.

במצע תחום ההיי-טק זוכה לעדיפות נמוכה אך לפחות לא מתעלם מכך לגמרי.

בגילוי לב נדיר מצביע נתניהו על חיסרון נוסף של מערכת החינוך הקיימת. "בניגוד להיגיון, השיטה הנוכחית לא מתמקדת 'במקצועות החשובים באמת'. בכוונת הליכוד לשנות את השיטה מן הקצה אל הקצה ולהפוך את מערכת החינוך למערכת שתתמקד בחשוב ובעיקר ותניח בצד את התפל והשולי.

'בתוכנית נתניהו' מפורטים שבעת המקצועות החשובים שכל תלמיד בישראל יהיה חייב ללמוד ואלו הם: קריאה וכתיבה חשבון אנגלית מדע תנ"ך היסטוריה וציונות מחשבים מקצועות אלה, המכונים גם 'מקצועות הליבה', יכשירו את תלמידי ישראל להתמודד עם החיים במאה העשרים ואחת כשלצידם יטופחו הערכים והאמונה בזכותנו לחיות בארץ ישראל. לפי 'תוכנית נתניהו' מערכת החינוך תקדיש את מרב השעות למקצועות הליבה ובכך תאפשר לתלמיד להתקדם במקצועות אלה ולא במקצועות שחשיבותם פחותה בהרבה. 

מפלגת תקווה חדשה

בשלל ההצהרות והתוכניות של מפלגת תקווה חדשה בולטת ההתעלמות  (היחסית) מהתחום המוביל- את כלכלת ישראל ומונע משבר - היי-טק. כאן מצאתי סיסמנות ריקות כמו "ביסוס ישראל כבירת חדשות טכנולוגית אולמית", "גיוס קרנות פרטיות להשקעות בתחומים כמו בריאות, חקלאות רובוטיקה וחלל "(ומה עם יתר התחומים המובילים?)

וה"סוכריה" שכבר נמצצה לא מעט: "מהפכה דיגיטלית בכל משרדי הממשלה (נושאים יעליהם הוצהר הרבה ונעשה מעט).
לתשומת לב משרבטי המצעים: אולי שכחתם אנחנו במקום גרוע מבחינת ההוצאה הציבורית