ביקורת חריפה על "תוכנית השקפים" הכלכלית של נתניהו

יום ד', 27 בינואר 2021

 

 

 

מאת משה שלו עורך ראשי SoftNews

התנגדות גורפת  אצל כל הגורמים המקצועיים ומעצבי מדיניות כלכית במשק ובחברה - היא עתה המכנה  המשותף של התגובות ל"הצהרת המדיניות הכלכלית" של נתניהו ושלוחו השר כץ.

הביקורת גורפת לגבי ההצעות לחלק מענקי כסף לאוכלוסיה ללא עדיפויות , חזרה על הבטחות סיוע לעצמאים, חזרה על הבטחות להגדלת ההכשרה המקצועית שלא מומשו, הצעה מעורפלת וחוזרת על עצמה של תשלום לעובדים כמו גם למעסיקים על מה שנקרא "חזרה לעבודה"'השקעות ענק בהיי-טק ללא ציון מטרות ועוד.

נתניהו "מלך גיוס החיסונים"  שכח לציין מענה לצורך הקריטי לסייע לבתי החולים הנאנקים תחת עול ההוצאות עקב המלחמה בקורונה.

מתברר כי ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ושר האוצר, ישראל כ"ץ, הציגו את התוכנית הכלכלית שלהם  ללא תיאום עם הדרג המקצועי במשרד האוצר, ללא היוועצות כנדרש עם היועץ המשפטי לממשלה - ואף בלי שקיימו הליך התייעצות רציני עם נגיד בנק ישראל (וקודמתו), המוגדר בחוק כיועץ הכלכלי של הממשלה.

יוצא נגדה גם פרופסור אורי חפץ מאוניברסיטת קורנל בארה"ב והעברית ביורשלים שתמך במענקים לאזרחים בעבר וטוען כי עתה הם מיותרים ומזיקים.

חלוקת המענקים לכל אזרח - היא בעלות כוללת משוערת של 15 מיליארד שקל. חוק בנק ישראל קובע כי נגיד בנק ישראל משמש יועץ לממשלה ואמור ללוות תוכניות כלכליות. בפועל, בדרך כלל הנגיד נוכח בישיבות ממשלה העוסקות במדיניות כלכלית, יוזם מהלכים או מקבל מראש תוכניות שונות, ונותן את חוות דעתו. גם בתחילת  משבר הקורונה נגיד בנק ישראל, פרופ' אמיר ירון, לקח חלק מרכזי בדיונים השונים ויזם חלק מהתוכניות. עתה הוא יוצא בביקורת נגד התוכנית שנעשתה ללא הוועצות אתו.
גם בביטוח הלאומי שאמור לשאת בחלק ניכר מן הנטל הכספי הופתעו.
שם מציינים כי "בהמשך להודעת ראש הממשלה ושר האוצר בנושא תוכנית הסיוע הכלכלית:
התוכנית עדיין לא אושרה בחקיקה, ואין בידינו פרטים נוספים בשעה זו מעבר למה שפורסם בכלי התקשורת.
על כן מוקדי השירות של הביטוח הלאומי לא יוכלו לתת מענה בנושא זה. מוקדי השירות עסוקים בטיפול בפניות של מקבלי דמי אבטלה ומקבלי שאר הקצבאות.
בנוגע למענקים - לאחר שיחוקק החוק בכנסת, הביטוח הלאומי יעביר את המענקים בצורה אוטומטית לחשבונות הבנק, ללא צורך בפעולה כלשהיא מצד האזרחים.
 
רק לאחר החקיקה בכנסת וכשיהיו פרטים נוספים - הם יפורסמו אצלנו באתר האינטרנט, בפייסבוק ובטלגרם."