מי מוביל בקרב על הסמארטפון הזול

יום ש', 20 בפברואר 2021

מאת משה שלו עורך ראשי SoftNews

 

ההכרזות האחרונות של  ענקיות  הסמארטפון ה"מערביות" על מכשירי ביניים במחירים זולים יחסית  מפנות את תשומת הלב למחתחרות מהמזרח שהקדימו בהצעות בתחום זה.
 
המבחן המרכזי היום בכל מקרה הוא תאימות לדור חמישי G5.
 
במזרח מדובר ביצרניות סיניות מובילות. שיאומי מקדמת  את ה-Mi 10T Lite 5G שעולה 1,249 שקלים, רילמי את Realme 7 5G שמחירו 1,299 שקלים וחברת OnePlus משווקת את ה-Nord N10 5G שלה שמחירו 1,199 שקלים.
 
 
בשלושה טלפונים יש מסך שגודלו סביב 6.5 אינץ', אך הדבר הראשון ששמים לב אליו במכשיר של שיאומי הוא רכיב הצילום הבולט - ארבע מצלמות שמסודרות בריבוע, ממורכזות לרוחב המכשיר.
 
ברילמי בולט שעל גבו כתוב באותיות ענק realme.
 
ב-OnePlus, בולט  קורא טביעות האצבע בגב המכשיר - בשני הטלפונים האחרים הוא משולב באחד מכפתורי הצד. 
שיאומי Mi 10T Lite
 
שלושת הטלפונים מצוידים במסך LCD עם רזולוציה 1080x2400, הסטנדרט כיום לטלפונים זולים. גם הגודל שלהם די סטנדרטי - 6.5 אינץ' אצל רילמי ו-OnePlus, ו-6.67 אינץ' אצל שיאומי. אלה לא מסכים שיכולים להתחרות במסכי OLED של טלפונים יקרים יותר מבחינת ניגודיות - הצבעים נראים פחות חדים, יש פחות גוונים על המסך - אבל יחסית למחיר שמשלמים, התמורה שכל הטלפונים מספקים היא בהחלט טובה. 
 
שלושת המכשירים כוללים זכוכית Gorilla Glass מקדימה וגב פלסטיק. רילמי לא מספרת איזה דור של גורילה גלאס נמצא בקדמת הטלפון שלה, ב-OnePlus זהו דור 3 ובשיאומי יש גורילה גלאס 5.
 
אחד ההבדלים המהותיים ביותר  בין הטלפונים האלה הוא בערכות השבבים שלהם. ב-Mi 10T Lite 5G קיים סנאפדראגון 750G של קוואלקום, ב-OnePlus Nord N10 5G את סנאפדראגון 690 של אותה החברה, ואילו רילמי 7 5G מגיע עם ערכת Dimensity 800U של חברת MediaTek. 
 
כל זה אינו עושה הבדל בשימוש רגיל.
 
בכל הקשור לצילום אין כאן הפתעות חומרה. שלושת הטלפונים מגיעים עם מערך אחורי שכולל מצלמה רחבה, אולטרה-רחבה, מצלמת מאקרו וחיישן עומק. ברילמי המצלמה האחורית כוללת חיישן 48 מגה-פיקסל ובשני הטלפונים האחרים היא 64 מגה-פיקסל. במצלמה האולטרה-רחבה החיישנים הם 8 מגה-פיקסל בשלושת המכשירים, וחיישני מצלמות העומק והמאקרו הם 2 מגה-פיקסל. מצלמות זום אין באף אחד מהטלפונים.
 
אחד הדברים שהיצרניות בימינו לא מוותרות עליהם בטלפונים זולים הוא סוללה עם קיבולת גבוהה. רילמי הצליחה לשלב בטלפון שלה סוללה בנפח 5,000 מיליאמפר שעה, שמספיקה ליומיים של עבודה בלי בעיה, ולפעמים אפילו יותר - וזה עם מסך שמדלג בין 120 ל-60 הרץ. הסוללה בשיאומי היא 4,820 מיליאמפר-שעה, וב-OnePlus היא 4,300 מיליאמפר שעה, 
מדובר בכיום וחצי של עבודה בשניהם. 
 
ועוד נושא רגיש: לכל המכשירים יש תמיכה בהטענה מהירה באמצעות מטענים ייעודיים. לוואן פלוס 6 גיגה בייט זיכרון ו-128 גיגה בייט שטח אחסון, לרילמי 8 גיגה בייט זיכרון ו-128 גיגה בייט שטח אחסון, ולשיאומי 6 גיגה בייט זיכרון ו-64 גיגה בייט שטח אחסון (ניתן לרכוש דגם עם 128 גיגה בייט ב-1,399 שקלים). לכולם גם תמיכה בכרטיסי זיכרון, אך היעדר תמיכה בתקן WiFi 6 החדש. בשלושתם יש שקע אוזניות.