באיחור ניכר בעלי קידוח תמר הגישו דוח למס

יום ב', 18 בינואר 2021
באיחור ניכר מאד ו-9 שנים אחרי חקיקת חוק רווחי היתר של ששינסקי, שותפות קידוחי הגז שילמה פעימה ראשונה צנועה של מס ששינסקי: כ-15 מיליון דולר.
 
מדובר במס רווחי יתר שהמדינה הטילה על השותפויות לאחר תגליות הגז. התשלום מגיע 7 שנים אחרי שהגז החל לזרום ולהניב לבעלי המאגר רווחי עתק. ההערכות הן שבמהלך 2021 תשלם שותפות תמר כ-25 מיליון דולר בכל חודש, לא כולל תמלוגים רגילים ומס חברות,
 
כאמור, ממידע שהגיע לידי "כלכליסט" עולה שפעימת התשלום הראשונה שהועברה בסוף 2020 היתה בהיקף של כ-15 מיליון דולר.
 
עוד מעריכים בענף שבמהלך 2021 שותפות תמר צפויה לשלם עוד כ?300 מיליון דולר, או כ?25 מיליון דולר בחודש. מכיוון שהמס דיפרנציאלי, כלומר היקף התשלום השנתי עולה לאורך שנות ההפקה, תחזית רשות המסים שהוצגה בכנסת בקיץ האחרון העריכה שכלל התשלום של מס ששינסקי יסתכם בכ?200 מיליארד שקל לאורך שנות ההפקה, בינתיים אין סימנים רציניים לכך.
 
כל זאת מבלי לחשב את שיעור התמלוג ואת שיעורי מס החברות שישולמו בשוטף ובאופן נפרד.
 
הסכום לא כולל את תשלומי המסים שיגיעו בעקבות החוזים החדשים שנחתמו במחצית השנייה של 2020, ובראשם החוזה הענק של אנרג'יאן היוונית מול תחנת הכוח רמת חובב שנרכשה על ידי שיכון ובינוי ואדלטק, בהיקף של יותר מ?2 מיליארד דולר.
 
מאגר לווייתן צפוי לשלם את מס ששינסקי ב-2025–2026 ומיד אחריו ישלמו גם בעלי מאגרי כריש ותנין ב-2025–2026. מכיוון שמאגר תמר הוא הראשון לשלם, כל חוזה שייחתם מולו יגדיל מיידית את היקף התשלומים השוטפים למס ששינסקי.
 
היטל רווחי היתר ("מס ששינסקי") נכנס לתוקף בעשור שעבר, כאשר במהלך גיבושו המדינה העניקה הטבות לבעלי המאגרים עם דחיית תשלומים נדיבה – כל בעלי המאגרים (דוגמת לווייתן או כריש ותנין) ישלמו את מס ששינסקי רק לאחר שיכסו 150% מההשקעה בפיתוח המאגר. לעומתם, שותפות תמר זכתה להטבה משודרגת, עם תשלום מס שהפעימה הראשונה שלו תירשם רק אחרי שבעלי המאגר יכסו 230% מההשקעה בפיתוחו. וכך יצא שבתחילת 2018 קבוצת דלק והמחזיקים האחרים כבר כיסו את ההלוואות שנלקחו בזמנו כדי לפתח את המאגר, אבל התשלום הראשון של המס הגיע רק בסוף 2020, מה שהשאיר להם את 2018 ואת 2019 כ"שנות זהב" בצבר ההכנסות והרווחים שלהם.
 
עדיין מצפים להפעלה מלאה של  "קרן העושר" שבנק ישראל ומשרד האוצר היו אמורים להפעיל במטרה לקלוט את מס ששינסקי. הקרן רק עכשיו נכנסה להליכי הקמה מתקדמים, וההערכות הן שהיא תפעל רשמית בסוף 2021 או בתחילת 2022. עד אז כל הכסף שייכנס לקופה, כולל כ?500 מיליון שקל שהצטברו עד היום מהפקת הגז ממאגר "ים תטיס" הישן (שכבר אינו פעיל), יחכה עד שהקרן תשקיע אותו בחו"ל.
 
מרשות המסים נמסר בתגובה בנוגע להיקף התשלומים מתמר כי ש"בשל חובת הסודיות בחוקי המס אין באפשרותנו להתייחס".