מתרחבת חובת החיסונים לעובדי חברות בארצות הברית

יום א', 1 באוגוסט 2021

בשעה שבישראל יש דיון ער אודות הזכות  לממשלה ולמעסיקים לחייב את עובדיהם להתחסן - בארצות הברית זה כבר מסוכם.

קודם כל  הממשל הפדרלי ואחריו גם גוגל, נטפליקס  פייסבוק ועוד הכריזו על מדיניות שתחייב את כל צוותי העובדים שלהן להתחסן נגד קורונה, ברגע שמקומות העבודה ייפתחו מחדש באופן מלא. האם החובה הזאת היא חוקית? כן. התקדים המשפטי לחיסוני חובה התרחש בתיק של בית המשפט העליון כבר בשנת 1905 לאחר התפרצות אבעבועות שחורות במסצ'וסטס.
נוכח הרצון לחזור ל"חיים רגילים" הודיעו פייסבוק וגוגל, ממש זו אחר זו, שהחיסונים נגד המגיפה יהיו על תקן חובה בעבור עובדים אמריקנים המגיעים לעבודתם במשרדיהן. החברות הבהירו שהכלל חל על כל העובדים, גם עובדי צד שלישי, מלבד יוצאים מן הכלל הפטורים מהחיסון מסיבות רפואיות ואחרות.

"כאשר משרדינו ייפתחו מחדש, אנו נחייב שמי שיבוא לעבודה בכל אחד מהקמפוסים בארה"ב שלנו יחסן", אמרה לורי גולר, סמנכ"לית כוח האדם בפייסבוק. "יהיה לנו תהליך לאנשים שאינם יכולים להתחסן מסיבות רפואיות או מסיבות אחרות, ונעריך את גישתנו באזורים אחרים ככל שהמצב יתפתח", הוסיפה.

גם נטפליקס נערכת ליישם את אותה החלטה. על פי הדיווחים, החברה הודיעה לצוותי ההפקה והשותפים שלהם כי אנשים העובדים ב"אזור A" – המקיף שחקנים וקרובים אליהם – יידרשו להתחסן. לא ברור אם במקרה של נטפליקס פירוש הדבר גם שהשחקנים בתוכניותיה יחויבו להתחסן נגד הקורונה בכדי לחזור לסטים ולצילומי הסדרות והסרטים.

יצוין כי על פי דיווחים אחדים גם החברות טוויטר וליפט ימשיכו במדיניותן לאלץ את עובדיהן להתחסן כתנאי לשיבה למשרדים.

הביזנס אינסיידר דיווח כי מספר חברות טכנולוגיה אחרות כבר הכריזו על מדיניות דומה בנוגע למועסקיהן העובדים במשרדים במהלך הקיץ. על החברות הללו נמנות אדוביVMwareטוויליו ואסנה.

על פי הדיווחים, מנכ"ל גוגל, סונדאר פיצ'אי, שלח מייל לעובדי הענקית בכל העולם, ובו ציין כי הנהלת החברה מעכבת את חזרת העובדים המלאה ודוחה אותה מה-1 בספטמבר ל-18 באוקטובר, עקב הזינוק האחרון בתחלואה, שמקורו בזן הדלתא של הקורונה.

"להתחסן היא אחת הדרכים החשובות ביותר לשמור על בריאותנו ועל הקהילות שלנו בחודשים הקרובים", הסביר פיצ'אי את החלטת החברה לחייב את עובדיה בחיסון.

על פי הדיווחים השונים, מימוש תוכנית החובה  להתחסן יחול תחילה במטה החברה הראשי במאונטיין ווי שבקליפורניה ובמשרדים אחרים בארה"ב, לפני שתורחב ליותר מ-40 מדינות אחרות בהן פועלת גוגל.