חוק ההסדרים - ליקוט רפורמות דלות ערך

יום א', 5 ביולי 2020
מאת משה שלו עורך ראשי SoftNews
 
טיוטת חוק ההסדרים - בהעדר בינתיים תקציב ממשלתי מאושר - בולט במה שאין בו.
גם שר האוצר ישראל כץ מודה בגלוי כי "הממשלה הכריזה על סיוע של 10 מילילארד שקל למשק אך הדבר זכה למימוש חלקי בלבד".  חוק ההסדרים החדש אמור לקצר הליכי אישור בכנסת ובעיקר לעשות סדר בכל הבלגן של הקצאות הכספים, שבירת חסמים בירוקרטים וסתם עיכובים .
 
פקידי משרד האוצר הציעו לכץ לקצץ 45 מיליארד שקל מהמגזר הציבורי במסגרת התקציב הקרוב בפריסה לשלוש שנים. בין ההצעות נמנו קיצוצי שכר זמניים או קבועים, ביטול זמני של תשלומים חד-שנתיים כמו ביגוד או הבראה, ביטול תוספות שכר על ותק, קיצוץ בהפרשות לקרנות השתלמות ועוד. מדובר בקיצוצים שיוכלו להפוך לשינויים מבניים. 
ככל שהקיצוצים כעת יהיו קטנים יותר העלאות המיסים העתידיות יהיו גדולות יותר וכמובן תוספות התקציב שהאוצר יוכל להרעיף על המשק המדמם. ההכרעות בהקשר לקיצוצים יתקבלו בימים ובשבועות הקרובים. 
לעומת זאת, שר האוצר כבר הכריע שלא להעלות בינתיים את גיל הפרישה לנשים ולקבל החלטה בנושא רק בעוד ארבעה חודשים. הוא נמנע גם משינוי לוח החופשות במערכת החינוך על אף שגם הוא מבין כי מדובר בשעת כושר לבצע שינויים במערכת החינוך. למרות זאת הוא הסתפק בשלב זה במתן סמכויות למנהלים במקום לשנות את לוח החופשות שפוגע בשוק העבודה ובהורים הצעירים. לצד אלה התעלם כץ גם מהאפשרות לביטול הטבות מס שנויות במחלוקת, כמו על פירות וירקות או על שירותים שניתנים לתיירים. 
גם אם ישנם מהלכים דקלרטיבים  בחוק ההסדרים הם אינם כאלה שישנו מהותית את המציאות הקיימת. קשה לראות הזדמנות נוספת שתהיה לממשלת האחדות המשותקת להעביר החלטות כל כך הכרחיות אך גם קשות לעיכול. בהקשר זה, עלולה כהונתו של כץ שהתחילה בהזדמנות להסתיים כהחמצה גדולה. 
אז מה חדש?
חוק ההסדרים שנחשף כטיוטה  במלואו כולל ברובו מהלכים שאינם חדשים ומהווים במידה רבה מיחזור של צעדים שנכשלו בעבר או פשוט לא קודמו. הדגשים שמציב החוק דומים מאד לשנים קודמות על אף שישראל מצויה בשיאו של משבר כלכלי היסטורי שבמוקדו משבר אבטלה חריף שקצהו אינו נראה באופק. למרות זאת חוק ההסדרים מתמקד בהגברת התחרות, שיפור פריון העבודה, ייעול המגזר הציבורי ופיתוח תשתיות.
מדובר, כאמור, במהלכים שנמצאים על אש קטנה כבר זמן רב. במובן מסויים ניתן לזקוף לזכותו של כץ את העובדה כי הוא אינו חושש לקדם מהלכים שכבר נשחקו באוזן הציבורית. דוגמה לכך היא רפורמת התמרוקים שאמורה להקל על ייבוא מוצרים באמצעות העברת המשקל מפיקוח במכס לאכיפה בשווקים. גם הסרת חסמי תקינה מהווה תיקון של הרפורמה במכון התקנים שיצרה פקק תנועה במוצרים מיובאים במכס. על המהלכים האלה ועל עוד רבים אחרים כבר נקטף הקרדיט על ידי שרי האוצר והכלכלה לשעבר משה כחלון ואלי כהן - גם אם הם לא הניבו תוצאות בפועל ויש להמשיך בקידומם.