צפויה פריצה חיובית בתחום הפינטק

יום ה', 4 במרץ 2021
השלכות מגיפת הקורונה  ה"שולחות" את האנשים לסגר בבתיהם - ישפיעו לטובה  להתפתחות מהפכת הדיגיטציה המתקדמת בבנקים ובשוק ההון כולו,  ה-FINTEC בשנה הקרובה. כך למרות שבשנת 2020 נרשמה ירידה בהשקעות בחברות פינטק מ-168 מיליארד דולר ל-105 מיליארד 
 
עם זאת דו"ח חברת רואי החשבון KPMG העולמית מציין כי במחצית השנייה של השנה החולפת נרשמה ההתאוששות שמבשרת על צמיחה בתחום ב-2021.
 
מהסקירה עולה כי לאחר התחלה חלשה ב-2020, במחצית השניה גייסו חברות הפינטק בעולם כ-71.9 מיליארד דולר - יותר מכפול מאשר במחצית הראשונה של 2020. במהלך משבר הקורונה גייסו חברות פינטק מקרנות הון סיכון 42.3 מיליארד דולר, סכום שני בגובהו רק ל-2018. חברת רובין הוד האמריקאית גייסה 1.3 מיליארד דולר במחצית השנייה של 2020.
 
 
לפי KPMG, אחת הסיבות לעלייה בהשקעות היא שממשלות בעולם נתנו עדיפות לפינטק. הבנק המרכזי הסיני knak החל בניסוי במטבע הדיגיטלי המקומי e-RMB במחוז שנזן; הרשות המוניטרית בסינגפור הנפיקה לראשונה שני רישיונות לבנקאות דיגיטלית לקונצרן Grab-Singtel ולענקית הטכנולוגיה SEA; ובנקים מרכזיים בהם הפד, הבנק המרכזי האירופי והבנק המרכזי של בריטניה, ניסחו מסגרת ודרישות כדי להכניס לשימוש מטבעות דיגיטליים.
 
על רקע התפתחויות חובקות עולם אלה, ב-KPMG צופים כי ב-2021 תהיה האצה בפעילות הפינטק עם דגש על השקעות בתחום התשלומים - במיוחד בשווקים מתפתחים. כמו כן, צפויים להיות מיזוגים בין כמה מענקיות התשלומים.
 
פיתוחים טכנולוגיים יחד עם מטבעות יציבים ועניין גובר במטבעות הדיגיטליים מצד הבנקים המרכזיים, עשויים ליצור הזדמנויות בתחום התשלומים חוצי הגבולות.  
הצפי הוא שבנקים מרכזיים יפתחו וישכללו מטבעות דיגיטליים, שיותר משקיעים מוסדיים ייכנסו לזירה של נכסים וירטואליים, שתהיה השקעה רבה יותר בפתרונות הקשורים לתפעול.
 
ההערכה היא כי נמיוחד   תחום התשלומים צפוי לצמוח בעקבות הקורונה על רקע האצת הדיגיטציה וביקוש למודלי תשלומים אלטרנטיביים. כמו כן, יותר ויותר חברות טכנולוגיה גדולות וחברות שלא מעניקות שירותים פיננסיים במהותן, החלו להציע גם שירותים פיננסיים. 
 
וכך, למרות השנה הקשה שהייתה לתחום ה-wealthtech (טכנולוגיות לניהול השקעות), ב-KPMG צופים שהשנה יווצרו הזדמנויות חדשות סביב נדל"ן וכן שהחברות יתמקדו בחסינות תפעולית על מנת שחברות ניהול נכסים יוכלו להתכונן טוב יותר לאירועים כגון קורונה.
 
עוד תחום מבטיח הוא  אבטחת הסייבר שכבר היה אחד מהצומחים ב-2020 כשההשקעות בו גדלו פי ארבע ל-2 מיליארד דולר. עסקים ברחבי העולם נאלצו לספק לעובדיהם במהירות גישה למערכות העבודה מרחוק, מה שהוביל לפריחה בתחום הענן. כך שצפויה צמיחה נוספת בהשקעות הקשורות לאבטחת סייבר.